pieniadz.pl

Elzab SA
Odpowiedzi na pytania zadane w trybie art. 428 par. 6 KSH

22-08-2012


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 30 / 2012
Data sporzÄ…dzenia: 2012-08-22
Skrócona nazwa emitenta
ELZAB
Temat
Odpowiedzi na pytania zadane w trybie art. 428 par. 6 KSH
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
ZarzÄ…d ZakÅ‚adów UrzÄ…dzeÅ„ Komputerowych ELZAB S.A. w Zabrzu niniejszym udziela odpowiedzi na pytania zadane przez Pana JarosÅ‚awa Paszkiewicza w trybie art. 428 par. 6 KSH:

Ad 1. Na obecnym etapie Plany Inwestycyjne spóÅ‚ki ZakÅ‚ady UrzÄ…dzeÅ„ Komputerowych Elzab S.A. z siedzibÄ… w Zabrzu (dalej "SpóÅ‚ka" "Elzab") nie byÅ‚y upubliczniane do powszechnej wiadomoÅ›ci, w chwili obecnej stanowiÄ… one tajemnicÄ™ przedsiÄ™biorstwa SpóÅ‚ki a ich ujawnienie mogÅ‚oby wyrzÄ…dzić szkodÄ™ SpóÅ‚ce.

Ad 2. Dywidenda zostanie przeznaczona na rozwój nowych produktów i realizacje zaÅ‚ożeÅ„ budżetowych.

Ad 3. SpóÅ‚ka prowadzi obecnie proces restrukturyzacji, którego konieczność przeprowadzenia wynika z zaniedbaÅ„ dokonanych w latach poprzednich. W zwiÄ…zku z tym, że jest to dÅ‚ugotrwaÅ‚y i kosztochÅ‚onny proces SpóÅ‚ka nie wyklucza przejÅ›ciowego pogorszenia siÄ™ wyników finansowych.

Ad 4. O nabyciu obligacji Comp S.A. zadecydowaÅ‚o wyższe oprocentowanie tego instrumentu od proponowanych lokat bankowych w bankach wspóÅ‚pracujÄ…cych ze SpóÅ‚kÄ….

Ad 5. Kryteria, które zdecydowaÅ‚y o objÄ™ciu przedmiotowych Obligacji to przede wszystkim: rynkowe oprocentowanie obligacji, dobry rating emitenta funkcjonujÄ…cego na rynku fiskalnym, na temat którego ZarzÄ…d ma najwiÄ™kszÄ… wiedzÄ™. Ponadto istotnym kryterium, którym kierowaÅ‚ siÄ™ ZarzÄ…d byÅ‚ krótki termin wykupu obligacji a w ostatnich emisjach dodatkowo obowiÄ…zek wczeÅ›niejszego ich wykupu przez emitenta, na żądanie SpóÅ‚ki.

Ad 6 i 7. SpóÅ‚ka celowo nie dokonuje spÅ‚aty kredytu inwestycyjnego, zaciÄ…gniÄ™tego pod zakup nieruchomoÅ›ci w Suchym Lesie z dwóch powodów:
Pierwszy: kredyt zostaÅ‚ zaciÄ…gniÄ™ty pod zakup inwestycji dÅ‚ugoterminowej, nie zwiÄ…zanej z gÅ‚ównym profilem dziaÅ‚alnoÅ›ci SpóÅ‚ki. Inwestycja ta byÅ‚a dokonana przez SpóÅ‚kÄ™ w bardzo niekorzystnym momencie i po nieatrakcyjnej cenie, co ma odzwierciedlenie w wysokoÅ›ci kredytu.
Drugi: ze wzglÄ™du na restrukturyzacjÄ™, ZarzÄ…d nie wyklucza przejÅ›ciowego pogorszenia siÄ™ wyniku finansowego, który może odzwierciedlić siÄ™ na cash flow SpóÅ‚ki, co z kolei może wpÅ‚ynąć negatywnie na postrzeganie SpóÅ‚ki przez instytucje finansowe. Ponadto obecne zawirowania w polskiej i Å›wiatowej gospodarce, które bÄ™dÄ… z pewnoÅ›ciÄ… skutkować (jak pokazaÅ‚ poprzedni kryzys w 2009 roku) bardzo utrudnionym dostÄ™pem do finasowania nie tylko bieżącej dziaÅ‚alnoÅ›ci spóÅ‚ek ale też procesów inwestycyjnych, pozwalajÄ… ZarzÄ…dowi przyjąć strategiÄ™ akumulowania gotówki i ewentualnie inwestowania jej w krótkoterminowe papiery dÅ‚użne.

Ad 8. ZarzÄ…d analizowaÅ‚ alternatywne instrumenty lokacyjne w zakresie renomowanych instytucji finansowych. Jednakże ze wzglÄ™du na wyższe oprocentowanie obligacji Comp, oraz znajomość branży, dla której ZarzÄ…d jest w stanie ocenić ryzyko, podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o ich objÄ™ciu. W zakresie dywersyfikacji ryzyka podjÄ…Å‚ również decyzjÄ™ o zaÅ‚ożeniu lokaty OKO w banku ING S.A. Oprocentowanie tej lokaty jest niższe od obligacji emitowanych przez Comp S.A.

Ad 9. Rada Nadzorcza podjęła stosowną uchwałę.

Ad. 10. W ocenie SpóÅ‚ki brak jest konfliktu interesów, jednak czÅ‚onek Rady Nadzorczej posiadajÄ…cy akcje Comp S.A., które przekraczajÄ… 5% gÅ‚osów na walnym zgromadzeniu tej spóÅ‚ki nie braÅ‚ udziaÅ‚u w gÅ‚osowaniu nad podjÄ™ciem stosownej uchwaÅ‚y.

Ad 11. W SpóÅ‚ce za bieżące inwestycje i lokowanie Å›rodków finansowych odpowiada ZarzÄ…d, natomiast Rada Nadzorcza wyrażajÄ…c zgodÄ™ na objÄ™cie obligacji wyemitowanych przez Comp S.A. przychyliÅ‚a siÄ™ do propozycji ZarzÄ…du w zakresie lokowania w te papiery dÅ‚użne.

Ad 12. ZarzÄ…d każdorazowo podejmuje odpowiedniÄ… uchwaÅ‚Ä™ uprzednio analizujÄ…c alternatywne możliwoÅ›ci lokowania nadwyżek gotówki. Istotnym kryterium dla ZarzÄ…du przy podejmowaniu tej decyzji każdorazowo jest, oprócz oprocentowania, krótki termin wykupu/realizacji instrumentu finansowego oraz znajomość branży i zdolność oceny ryzyka w którÄ… inwestuje.
Strategia inwestycyjna SpóÅ‚ki w zakresie rozwoju na rynku kas fiskalnych jest uwzglÄ™dniana corocznie w budżecie spóÅ‚ki i akceptowana przez RadÄ™ NadzorczÄ….

Ad.13. Micra Metripond nigdy nie miaÅ‚a umowy wyÅ‚Ä…cznej dystrybucji produktów DIBAL na terenie WÄ™gier. Na terenie WÄ™gier dziaÅ‚aÅ‚ drugi niezależny dystrybutor wag DIBAL spóÅ‚ka TELECOM. SpóÅ‚ka TELECOM byÅ‚a pierwszym dystrybutorem DIBAL na terenie WÄ™gier. SpóÅ‚ka Micra Metripond uzyskaÅ‚a status dystrybutora DIBAL dopiero w roku 2007. SpóÅ‚ka Telecom byÅ‚a firmÄ… rodzinnÄ… o ograniczonym obszarze dziaÅ‚ania i nie stanowiÅ‚a zagrożenia dla Micra Metripond. Na poczÄ…tku roku 2011 Telecom zostaÅ‚a zakupiona przez firmÄ™ Pecsi Merleg Studio, która miaÅ‚a ekspansywne plany w stosunku do marki DIBAL. PowodowaÅ‚o to ostrÄ… konkurencjÄ™ pomiÄ™dzy Micra Metripond i Pecsi Merleg Studio a w konsekwencji szkodziÅ‚a interesom Micra Metripond. Micra Metripond przez lata wspóÅ‚pracy bez skutku staraÅ‚a siÄ™ uzyskać wyÅ‚Ä…czność na produkty DIBAL. Dopiero silna pozycja COMP S.A. jako wyÅ‚Ä…cznego dystrybutora DIBAL na terenie Polski i gwarancje osiÄ…gniÄ™cia celów sprzedażowych na WÄ™grzech udzielone przez COMP S.A. doprowadziÅ‚y do uzyskania wyÅ‚Ä…cznoÅ›ci COMP S.A. na produkty DIBAL na terenie WÄ™gier. Uzyskane prawo wyÅ‚Ä…cznoÅ›ci COMP S.A. cedowaÅ‚ na Micra Metripond i w konsekwencji Micra Metripond posiada obecnie wyÅ‚Ä…czność na wagi handlowe.

Ad 14. Na produkty najważniejsze dla Micra Metripond, pod wzglÄ™dem generowanych obrotów i uzyskiwanych marż (wagi serii K) Micra Metripond ma lepsze warunki niż w poprzednim kontrakcie z firma Dibal bez wyÅ‚Ä…cznoÅ›ci na rynek wÄ™gierski. Ponieważ cena jest taka sama EX-Work Nowy SÄ…cz (cena, termin pÅ‚atnoÅ›ci) jak EX-Work Hiszpania. Transport Polska – WÄ™gry jest znacznie taÅ„szy niż Hiszpania – WÄ™gry. W konsekwencji MICRA ma niższy koszt pozyskania produktów.

W przypadku urzÄ…dzeÅ„ starszej generacji - wag serii F ceny z COMP S.A. sÄ… wyższe niż bezpoÅ›rednio z DIBAL. Wynika to z ograniczania ich produkcji przez Dibal i wzrostu kosztów z tym zwiÄ…zanych. Do koÅ„ca roku 2012 planowane jest wycofanie tych wag ze sprzedaży przez Dibal.

W przypadku wag serii G ceny sÄ… porównywalne, ale DIBAL wprowadziÅ‚ do ofert a także COMP do oferty Micra Metripond nowsze technologicznie i taÅ„sze w zakupie wagi PS-50 i SPC.

W przypadku wag pomostowych VC50 + 42x52 i VD-310 42x52 ceny uzyskiwane przez MICRA przy zakupie w COMP S.A. są znacznie lepsze niż w DIBAL.

W przypadku LP3300 MICRA uzyskuje znacznie lepsze ceny zakupu z COMP S.A. niż z DIBAL.

Ad 15. MICRA od czasu podpisania umowy z Novitus/COMP i uzyskania prawa wyÅ‚Ä…cznoÅ›ci na wagi handlowe nie kupuje żadnych produktów z DIBAL. Od 1 wrzeÅ›nia 2011 zaopatruje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie w COMP S.A. W przypadku produktów, na które COMP/Micra ma wyÅ‚Ä…czność gwarantuje to umowa. W przypadku pozostaÅ‚ych produktów (urzÄ…dzenia przemysÅ‚owe). MICRA kupujÄ…c w COMP ma zapewnione fachowe wsparcie techniczne i doradztwo przy projektach, stÄ…d kupuje te produkty w COMP.

Ad 16. Umowy handlowe ze spóÅ‚ka Novitus S.A., a obecnie Comp S.A. sÄ… dwojakiego rodzaju.
Umowy zakupowe pozwalają uzyskiwać znaczne synergie zakupowe na podzespoły do produkcji urządzeń fiskalnych i innych. Oszczędności po stronie Elzabu sięgają kwoty ponad 500 tys. zł rocznie.
Umowy handlowe – ich przedmiotem jest dystrybucja w sieci Elzab produktów, których Comp jest wyÅ‚Ä…cznym producentem lub wyÅ‚Ä…cznym dystrybutorem na terenie Polski.
Podstawowa przesÅ‚anka zawarcia tych umów byÅ‚o poszerzenie oferty Elzab o produkty, których do tej pory nie posiadaÅ‚ w swojej ofercie, uzyskanie dodatkowych przychodów ze sprzedaży tych produktów oraz pozyskanie nowych klientów. W przypadku tych umów stosowane sÄ… rabaty od cen cennikowych, obowiÄ…zujÄ…cych w dniu zÅ‚ożenia zamówienia na poszczególne produkty.
Umowy zakupowe nie wiążą Elzabu jeÅ›li chodzi o zakupy. Elzab weryfikuje ceny u innych dostawców przed zakupem i dokonuje zakupu w grupie Comp wyÅ‚Ä…cznie kiedy warunki handlowe sÄ… bardziej korzystne.

Ad 17. Umowy zakupowe m.in. podzespoÅ‚ów do produkcji dajÄ… oszczÄ™dnoÅ›ci wynikajÄ…ce z ekonomii skali poÅ‚Ä…czonych zakupów. Zakupy, w tym podzespoÅ‚ów sÄ… dokonywane w oparciu o weryfikacje warunków handlowych firm dostarczajÄ…cych dane póÅ‚produkty lub wyroby, czyli Elzab dokonuje przeglÄ…du ofert.
W przypadku zakupu towarów handlowych nie można przeprowadzić przetargu lub konkursu ofert, ponieważ sÄ… to produkty dostÄ™pne jedynie w ofercie Comp SA. Umowy sÄ… zawarte na warunkach rynkowych. Ceny i obowiÄ…zki stron nie odbiegajÄ… od warunków okreÅ›lonych w innych umowach dystrybucyjnych.

Ad 18. Członkowie Zarządu Elzab SA, poza Panem Januszem Krupą, nie prowadzą działalności konkurencyjnej w stosunku do ZUK Elzab S.A. i nie pełnią obecnie żadnych funkcji w jakichkolwiek organach Comp S.A. Pan Janusz Krupa sprawuje w Comp S.A. funkcję dyrektora do spraw logistyki. Pan Janusz Krupa powołany został do Zarządu Elzab z dniem 13 kwietnia 2011 r. (raport bieżący 11/2011).

Ad 19. Pan Janusz Krupa posiada zgodÄ™ Rady Nadzorczej na prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci konkurencyjnej wobec SpóÅ‚ki.


Treść zadanych pytań znajduje się w załączniku.

Podstawa prawna: §38 ust. 1 pkt 12 RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm