pieniadz.pl

ZO Bytom SA
Oświadczenie Z.O. "Bytom" S.A. dot. "Dobrych Praktyk w Spółkach Publicznych 2005r.".

02-08-2005


KOMISJA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
Raport bieżący nr 45 / 2005
Data sporządzenia: 2005-08-02
Skrócona nazwa emitenta
BYTOM
Temat
Oświadczenie Z.O. "Bytom" S.A. dot. "Dobrych Praktyk w Spółkach Publicznych 2005r.".
Podstawa prawna
Art. 82 Ustawy PPO - regulacje rynków nieurzędowych
Treść raportu:
W oparciu o par.27 ust.2 Regulaminu Giełdy Zarząd Z.O. "Bytom" S.A. przekazuje niniejszym oświadczenie dotyczące przestrzegania zasad ładu korporacyjnego, zawartych w dokumencie"Dobre Praktyki w Spółkach Publicznych 2005".

Oświadczenie
Zarząd Z.O. "Bytom" S.A. deklaruje przestrzeganie w Spółce zasad ładu korporacyjnego, objętych dokumentem pt. " Dobre praktyki w spółkach publicznych 2005 " za wyjątkiem zasad nr 20 , 27 , 28, 39, 43 i 46. Opis zasad, których Spółka nie stosuje, wraz z wyjaśnieniem przyczyn zamieszczono poniżej :

Zasada Nr 20
a) Przynajmniej połowę członków rady nadzorczej powinni stanowić członkowie niezależni, z zastrzeżeniem pkt d). Niezależni członkowie rady nadzorczej powinni być wolni od powiązań ze spółką i akcjonariuszami lub pracownikami, które mogłyby istotnie wpłynąć na zdolność niezależnego członka do podejmowania bezstronnych decyzji;
b) Szczegółowe kryteria niezależności powinien określać statut spółki˛
c) Bez zgody większości niezależnych członków rady nadzorczej, nie powinny być podejmowane uchwały w sprawach:
- świadczenia z jakiegokolwiek tytułu przez spółkę i jakiekolwiek podmioty powiązane ze spółką na rzecz członków zarządu;
- wyrażenia zgody na zawarcie przez spółkę lub podmiot od niej zależny istotnej umowy z podmiotem powiązanym ze spółką, członkiem rady nadzorczej albo zarządu oraz z podmiotami z nimi powiązanymi;
- wyboru biegłego rewidenta dla przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego spółki.
d) W spółkach, gdzie jeden akcjonariusz posiada pakiet akcji dający ponad 50% ogólnej liczby głosów, rada nadzorcza powinna liczyć co najmniej dwóch niezależnych członków, w tym niezależnego przewodniczącego komitetu audytu, o ile taki komitet został ustanowiony.

Zasada 20 może zostać przez spółkę wdrożona w terminie innym niż pozostałe zasady zawarte w niniejszym zbiorze, jednak nie później niż do dnia 30 czerwca 2005 r.
2 Komitet Dobrych Praktyk rekomenduje zasady, które wynikają ze standardów europejskich, czyli kryteria niezależności zawarte w Commission Recommendation on strenghtenning the role of non - executive or supervisory directors http://europa.eu.int/comm/internal_market/company/independence/index_en.htm

Spółka nie stosuje.
Wyjaśnienie:
Obecnie w radzie nadzorczej Spółki liczącej pięciu członków, czterech członków rady nadzorczej jest akcjonariuszami Z.O. "Bytom" S.A. Wszyscy członkowie rady nadzorczej podejmują decyzję bez pogwałcenia żadnego z praw innych akcjonariuszy i przy poszanowaniu wszelkich przepisów prawa dotyczących spółek publicznych.


Zasada Nr 27
"Wynagrodzenie członków rady nadzorczej powinno być ustalane na podstawie przejrzystych procedur i zasad. Wynagrodzenie to powinno być godziwe, lecz nie powinno stanowić istotnej pozycji kosztów działalności spółki ani wpływać w poważny sposób na jej wynik finansowy. Powinno też pozostawać w rozsądnej relacji do wynagrodzenia członków zarządu. Łączna wysokość wynagrodzeń wszystkich, a także indywidualna każdego z członków rady nadzorczej w rozbiciu dodatkowo na poszczególne jego składniki powinna być ujawniana w raporcie rocznym wraz z informacją o procedurach i zasadach jego ustalania."

Spółka nie stosuje.
Wyjaśnienie :
Wynagrodzenie członków rady nadzorczej Z.O. "Bytom" S.A. ustalane jest przez walne zgromadzenie w sposób przejrzysty, nie stanowi ono istotnej pozycji kosztów działalności Spółki, nie wpływa w poważny sposób na jej wynik finansowy oraz pozostaje w rozsądnej relacji do wynagrodzenia członków zarządu.
Z.O. "Bytom" S.A. ujawnia w raporcie rocznym łączną wysokość wynagrodzeń wszystkich członków rady nadzorczej. Spółka będzie ujawniała indywidualną wysokość wynagrodzenia każdego z członków rady o ile będzie to wymagane obowiązującym prawem. Spółka ujawniła indywidualną wysokość wynagrodzeń członków rady nadzorczej za 2004 rok w publikowanych w 2005r. prospektach emisyjnych.

Zasada Nr 28
"Rada nadzorcza powinna działać zgodnie ze swym regulaminem, który powinien być publicznie dostępny. Regulamin powinien przewidywać powołanie co najmniej dwóch komitetów:
- audytu oraz
- wynagrodzeń
W skład komitetu audytu powinno wchodzić co najmniej dwóch członków niezależnych oraz przynajmniej jeden posiadający kwalifikacje i doświadczenie w zakresie rachunkowości i finansów. Zadania komitetów powinien szczegółowo określać regulamin rady nadzorczej. Komitety rady powinny składać radzie nadzorczej roczne sprawozdania ze swojej działalności. Sprawozdania te spółka powinna udostępnić akcjonariuszom."

Spółka nie stosuje.
Wyjaśnienie:
Rada nadzorcza Z.O. "Bytom" S.A. działa zgodnie ze swym regulaminem, który jest publicznie dostępny. W składzie rady nadzorczej znajdują się członkowie posiadający kwalifikacje i doświadczenie w zakresie rachunkowości i finansów. Spółka nie widzi potrzeby powoływania komitetu audytu, wynagrodzeń, albowiem jest to problematyka, którą zajmuje się bezpośrednio rada nadzorcza w ramach bieżącej działalności.

Zasada Nr 39
"Łączna wysokość wynagrodzeń wszystkich, a także indywidualna każdego z członków zarządu w rozbiciu dodatkowo na poszczególne jego składniki powinna być ujawniana w raporcie rocznym wraz z informacją o procedurach i zasadach jego ustalania. Jeżeli wysokość wynagrodzenia poszczególnych członków zarządu znacznie się od siebie różni, zaleca się opublikowanie stosownego wyjaśnienia."

Spółka nie stosuje.

Wyjaśnienie :
Z.O. "Bytom" S.A. ujawnia w raporcie rocznym łączną wysokość wynagrodzeń wszystkich członków zarządu. Spółka będzie ujawniała indywidualną wysokość wynagrodzenia każdego z członków zarządu o ile będzie to wymagane obowiązującym prawem. Spółka ujawniła indywidualną wysokość wynagrodzeń członków Zarządu za 2004 rok w publikowanych w 2005r. prospektach emisyjnych.

Zasada Nr 43
"Wybór podmiotu pełniącego funkcję biegłego rewidenta powinien być dokonany przez radę nadzorczą po przedstawieniu rekomendacji komitetu audytu lub przez walne zgromadzenie po przedstawieniu rekomendacji rady nadzorczej zawierającej rekomendacje komitetu audytu. Dokonanie przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie innego wyboru niż rekomendowany przez komitet audytu powinno zostać szczegółowo uzasadnione. Informacja na temat wyboru podmiotu pełniącego funkcje biegłego rewidenta wraz z uzasadnieniem powinna być zawarta w raporcie rocznym."

Spółka nie stosuje.

Wyjaśnienie :
Z.O. "Bytom" S.A. nie posiadają wyodrębnionego komitetu audytu w ramach rady nadzorczej, nie jest zatem możliwym uzyskanie rekomendacji takiego komitetu. Zgodnie ze Statutem Spółki biegły rewident wybierany jest przez radę nadzorczą, zaś informacja o jego wyborze publikowana jest przez Spółkę.

Zasada 46
Statut spółki, podstawowe regulacje wewnętrzne, informacje i dokumenty związane z walnymi zgromadzeniami, a także sprawozdania finansowe powinny być dostępne w siedzibie spółki i na jej stronach internetowych.

Spółka nie stosuje.

Wyjaśnienie :
Statut Spółki, podstawowe regulacje wewnętrzne, informacje i dokumenty związane z walnymi zgromadzeniami, a także sprawozdania finansowe są dostępne w siedzibie Spółki, a ze względu na bezpieczeństwo informacji nie są publikowane na stronach internetowych.

Nazwa arkusza:


MESSAGE (ENGLISH VERSION)

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm