pieniadz.pl

Serinus Energy Inc.
Informacja na temat produkcji w III kw. 2015 r.

19-10-2015


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 30 / 2015
Data sporzÄ…dzenia: 2015-10-19
Skrócona nazwa emitenta
SERINUS ENERGY INC.
Temat
Informacja na temat produkcji w III kw. 2015 r.
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:
Działając na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej, Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. ("Serinus", "SEN", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pośrednictwem systemu SEDAR przekazywane jest podsumowanie działalności operacyjnej Spółki za trzeci kwartał 2015 r.

Podsumowanie produkcji Spółki i uzyskanych cen w trzecim kwartale

Średnia produkcja Spółki w III kwartale br. wyniosła ok. 4.078 boe/d (przypadające na udziały operacyjne Spółki – "SEN WI"), co stanowi 2-proc. wzrost w stosunku do 3.993 boe/d uzyskanych w II kwartale br. Podstawowym czynnikiem tego wzrostu było wznowienie produkcji na polu Sabria, które na skutek protestów pozostawało nieczynne w okresie od końca maja do późnego lipca. Średnia produkcja od początku października do chwili obecnej wyniosła 3.795 boe/d.

Produkcja w Tunezji w III kw. br., przypadająca na udziały operacyjne Spółki, wyniosła 1.343 boe/d i była o 11 proc. wyższa w porównaniu do 1.206 boe/d wydobytych w II kw. br. Produkcja ropy wyniosła średnio 1.054 bbl/d, a gazu 1,7 MMcf/d. Wzrost produkcji w głównej mierze spowodowany był przez wznowienie produkcji na polu Sabria oraz związany był z rozwiązaniem trudności operacyjnych ze STEG (krajowa jednostka przetwarzania i przesyłu gazu) wywołanych przez utrzymujące się pod koniec czerwca wysokie temperatury powietrza, co ograniczyło sprzedaż gazu z Chouech Es Saida. Średnia produkcja od początku października do chwili obecnej to 1.120 boe/d. Odwiert WIN-12bis, który produkował ponad 1.000 boe/d (450 boe/d przypadające na SEN WI), jest obecnie wyłączony i prowadzone są tam prace naprawcze w celu usunięcia niedrożności rur wydobywczych.

Szacunkowe zrealizowane ceny w Tunezji w III kw. br. wynosiły 51,31 USD/bbl i 7,93 USD/Mcf. W III kw. zrealizowano dwa odbiory tankowcem.

Produkcja gazu i kondensatu na Ukrainie w III kw. br. wyniosła odpowiednio ok. 16,1 MMcf/d i 53 bbl/d (obie wielkości odnoszą się do 70 proc. udziału SEN WI). Wartości te są minimalnie poniżej wartości z II kw., co wynikało z normalnego sezonowego osłabienia popytu. Produkcja od początku października do chwili obecnej wyniosła średnio 15,7 MMcf/d i 62 bbl/d (przypadająca na SEN WI).

Szacunkowe ceny uzyskane na Ukrainie w III kw. br. wynosiły 6,58 USD/Mcf i 43,01 USD/bbl odpowiednio dla gazu i kondensatu. Dla porównania ceny zrealizowane w II kw. br. wyniosły 7,14 USD/Mcf oraz 43,59 USD/bbl. KUB-Gaz LLC ("KUB-Gas") – spółka pośrednio zależna Serinus (70 proc. udziałów), będąca właścicielem i operatorem aktywów ukraińskich - otrzymuje zapłatę w ukraińskiej hrywnie (UAH), co powoduje, że uzyskiwana cena w USD podlega także ryzyku walutowemu.

Uwaga: powyższe wolumeny i ceny mogą ulec niewielkim zmianom po uzyskaniu ostatecznych alokacji i faktur. Prace wiertnicze i modernizacyjne

Na Ukrainie w odwiercie O-11 zostało z powodzeniem przeprowadzone szczelinowanie w strefie R30c, a najnowsze wielkości przypływu uzyskane w testach to ok. 1 MMcf/d. Nadal prowadzone są prace na odwiertach M-22 i O-15, a ich wyniki zostaną przekazane gdy tylko będą dostępne. Zmiany w ukraińskim prawie

Narodowy Bank Ukrainy poinformował 3 września 2015 r. o przedłużeniu do 4 grudnia 2015 r. czasu obowiązywania ograniczeń dotyczących transakcji walutowych, po raz pierwszy wprowadzonych we wrześniu 2014 r.

Nowa ustawa reformująca rynek gazu ziemnego na Ukrainie zaczęła obowiązywać 1 października 2015 r. Ustawa między innymi zawiera zapis, że producenci gazu będą musieli od 1 styczna 2016 r. przekazywać do magazynowania taką ilość gazu, która stanowi odpowiednik 30-dniowej produkcji. Szczegóły administracyjne dotyczące tego wymogu nie zostały jeszcze podane do wiadomości, więc pozostają bez odpowiedzi najważniejsze pytania, takie jak: czy przekazanie gazu do magazynowania ma się rozpocząć 1 stycznia 2016 r., czy też być do tego dnia zrealizowane, oraz czy opłaty koncesyjne (ang. royalties) będą wymagane w momencie produkcji gazu (przed przekazaniem do magazynowania), czy też w momencie sprzedaży z magazynu.

Ustawa reformująca rynek znosi także Cenę Limitowaną (tj. maksymalną cenę ustalaną przez regulatora na każdy miesiąc, po której na Ukrainie można sprzedawać gaz odbiorcom przemysłowym), w oparciu o którą wyliczano wcześniej royalties. Ponieważ ceny realizowane przez większą część roku 2015 były niższe niż Cena Limitowana, więc efektywne stawki opłat koncesyjnych dla gazu ziemnego były w rezultacie proporcjonalnie wyższe niż nominalna stawka 55 proc.(63,9 proc. i 57,4 proc. odpowiednio w I kw. i II kw. br.). Aczkolwiek wydaje się, że jest to pozytywne, ponieważ zmniejsza poziom obciążenia opłatami koncesyjnymi, to z powodu nieopublikowanych procedur administracyjnych rzeczywisty wpływ tej zmiany nie jest jeszcze w pełni rozpoznany.

Rada Najwyższa (parlament Ukrainy) w dniu 5 października br. przegłosowała 228 głosami "za" (przy wymaganym minimum 226 głosów "za") w pierwszym czytaniu projekt ustawy, która ma obniżyć stawki opłat koncesyjnych dla gazu ziemnego. Projekt ustawy zakłada obniżenie stawek royalty z 55 proc. (i z 28 proc. dla odwiertów o głębokości poniżej 5.000 m) do 29 proc. (i odpowiednio do 14 proc.) Zniesiony zostanie obowiązujący obecnie okres ulgowych stawek, w ramach którego stawki royalties dla gazu są obniżone do 45 proc. dla produkcji gazu z nowych odwiertów przez okres dwóch lat od rozpoczęcia wydobycia. Stawki royalties dla ropy i cieczy pozostałyby bez zmian, na poziomie 43 proc. Zanim ustawa wejdzie w życie musi jeszcze przejść drugie czytanie, co wg przewidywań odbędzie się w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, po czym ostatecznie zostać podpisana przez prezydenta. Dalsze działania

Serinus przewiduje na 2015 rok łączne nakłady kapitałowe w wysokości 17 mln USD (przypadające na SEN WI), co nie uległo zmianie w stosunku do danych przekazanych we wcześniejszych komunikatach z tego roku. Główne pozycje tego programu to:
- Ukraina – uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22 (wykonane)
- Ukraina – instalacja sprężarek na polu Olgowskoje (wykonane)
- Tunezja – wiercenie, uzbrojenie i testowanie odwiertu WIN-13 (wykonane)
- Tunezja – instalacja urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1 (wykonane)
- Rumunia – uzbrojenie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis (wykonane)

Oprócz wymienionych powyżej projektów, budżet obejmuje prowadzenie bieżących działań eksploatacyjnych i rozwojowych, takich jak przetwarzanie i interpretacja danych sejsmicznych, usuwanie "wąskich gardeł" przesyłu produkcji i zabezpieczanie środków na inwestycje. KUB-Gas aktualnie pozyskał 26 km nowych danych sejsmicznych 2D w ramach koncesji Zachodnie Olgowskoje, a ich przetwarzanie jest w toku. Zachodnie Olgowskoje należy do KUB-Gas Borova LLC, spółki zależnej KUB-Gas.

Ukraina

Spółka może rozważyć dodatkowe nakłady inwestycyjne na projekty rozwojowe w 2015 r., pod warunkiem finansowania tych wydatków z bieżących przepływów pieniężnych (cash flow) i braku dalszych znaczących niekorzystnych zmian podatkowych lub pogarszania się stanu bezpieczeństwa na ukraińskich koncesjach lub w ich otoczeniu.

W przypadku poprawy warunków gospodarczych, KUB-Gas dysponuje bogatym zasobem lokalizacji do prac wiertniczych oraz innych projektów dedykowanych ukraińskim aktywom, w tym posiada:

- dziesięć ustalonych lokalizacji do wierceń na koncesjach Olgowskoje, Makiejewskoje i Północne Makiejewskoje plus do siedmiu dodatkowych lokalizacji uwarunkowanych sukcesem poprzednich. Kierownictwo przewiduje, że ten inwentarz lokalizacji może znacznie zwiększyć się, gdy zespół techniczny zbada dane z nowopozyskanej koncesji Zachodnie Olgowskoje

- szereg obiektów kandydatów do szczelinowania – ponad wcześniej wymienione trzy odwierty.

Tunezja

Na polu Sabria mógłby zostać uruchomiony wielootworowy program zagospodarowania, lecz ze względu na obecne, niskie ceny surowców, nie przewiduje się żadnych dodatkowych wierceń w 2015 r.

Rumunia

W związku z przedłużeniem koncesji Satu Mare, Serinus skupia się na zagospodarowywaniu odkrycia z Moftinu-1001. Kierownictwo obecnie dopracowuje program wierceń eksploatacyjnych i zakończyło wstępne projektowanie niezbędnej infrastruktury naziemnej. Ponieważ wymagane są ogłoszenie przedłużenia Etapu 3 koncesji Satu Mare w dzienniku urzędowym oraz rozmaite pozwolenia i zgody, to wiercenia i prace konstrukcyjne mogłyby się rozpocząć w połowie roku 2016.
Biorąc pod uwagę powodzenie działań w Moftinu, Spółka pracuje także nad uszczegółowieniem i rozszerzeniem inwentarza obiektów poszukiwawczych w ramach koncesji. Bazując na starszych danych sejsmicznych 2D i istniejących odwiertach, kierownictwo zidentyfikowało ponad 25 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych. Program poszukiwawczy będzie obejmował wykonanie pomiarów sejsmicznych 3D na obszarach Berveni i Madaras – oba rejony są przedstawione w ostatniej prezentacji korporacyjnej Serinus, dostępnej na stronie: www.serinusenergy.com.

Uwaga:
Określenie BOE może być mylące, szczególnie jeżeli występuje samodzielnie. Współczynnik konwersji boe, gdzie 6 Mcf gazu odpowiada ekwiwalentowi jednej baryłki ropy naftowej, wynika z metody zakładającej równoważność energetyczną w odniesieniu do danych pomiarów uzyskanych na końcówce palnika, co nie odnosi się do wartości występujących na głowicy.
Wyniki testów mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych długoterminowych wyników produkcji i ostatecznych odkryć. Dane z testów zawarte w niniejszym dokumencie uważa się za wstępne, dopóki nie zostaną wykonane ostateczne analizy ciśnienia przepływu. Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm