pieniadz.pl

Komputronik SA
Zamknięcie rozprawy toczącej się w Sądzie Arbitrażowym przy KIG w Warszawie

07-08-2014


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 36 / 2014
Data sporzÄ…dzenia: 2014-08-07
Skrócona nazwa emitenta
KOMPUTRONIK S.A.
Temat
Zamknięcie rozprawy toczącej się w Sądzie Arbitrażowym przy KIG w Warszawie
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Treść raportu:
ZarzÄ…d Komputronik S.A. z siedzibÄ… w Poznaniu wpisanej do rejestru przedsiÄ™biorców Krajowego Rejestru SÄ…dowego pod numerem 0000270885 (Emitent), przesyÅ‚a do publicznej wiadomoÅ›ci informacjÄ™ uzyskanÄ… dziÅ› od peÅ‚nomocnika Contanisimo Ltd z siedzibÄ… w Nikozji (Cypr), spóÅ‚ki zależnej od Emitenta, o wydaniu w dniu 25 lipca 2014 r. postanowienia przez SÄ…d Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie o zamkniÄ™ciu rozprawy w sprawie z powództwa Contanisimo Limited (spóÅ‚ka zależna wobec Emitenta) przeciwko Clean & Carbon Energy SA (dalej "CCE"). W ramach postanowienia skÅ‚ad orzekajÄ…cy zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ do wydania ostatecznego postanowienia w terminie regulaminowym, tj. w ciÄ…gu 30 dni (najpóźniej w dniu 25 sierpnia 2014 roku).

W celu rzetelnego wykonania przez Emitenta spoczywajÄ…cych na nim obowiÄ…zków informacyjnych wobec uczestników rynku kapitaÅ‚owego, Emitent przedstawia finalny stan sprawy i jego ocenÄ™ prawnÄ… po zamkniÄ™ciu rozprawy.

SkÅ‚ad orzekajÄ…cy SA KIG rozpoznaje spór o zapÅ‚atÄ™ przez CCE kwoty 48 688 406 zÅ‚ należnoÅ›ci gÅ‚ównej wraz z ustawowymi odsetkami, liczonymi od dnia 15 wrzeÅ›nia 2011 roku, z tytuÅ‚u porÄ™czenia za zapÅ‚atÄ™ ceny za akcje "Opcji Put", obowiÄ…zku zawartego w Umowie Inwestycyjnej z dnia 24 lipca 2010 r. w zamian za przejÄ™cie kontroli przez nowych inwestorów nad spóÅ‚kÄ… Karen SA (obecnie CCE). Opcja Put z biznesowego punktu widzenia stanowiÅ‚a kwotÄ™ za jakÄ… Emitent i Contanisimo Ltd. wyrazili zgodÄ™ na oddanie inwestorowi Texass Ranch Company Wizja PS Sp. z o.o. SKA ("TRC") kontroli nad Karen SA pod warunkiem zagwarantowania dotychczasowym akcjonariuszom tzw. Opcji WyjÅ›cia z Karen SA po z góry okreÅ›lonej cenie. SÅ‚użyÅ‚a temu opcja na sprzedaż posiadanych przez GrupÄ™ Komputronik akcji Karen (obecnie CCE), które stanowiÅ‚y okoÅ‚o 57% akcji przed transakcjÄ…. Na podstawie artykuÅ‚u 17 Umowy Inwestycyjnej TRC zÅ‚ożyÅ‚a ważnÄ…, wykonalnÄ… i nieodwoÅ‚alnÄ… ofertÄ™ nabycia 18 303 912 akcji Karen SA okreÅ›lanych jako akcje "Opcji Put" po cenie 2,66 zÅ‚ za jednÄ… akcjÄ™. Oferta zostaÅ‚a przyjÄ™ta w terminie, co zobowiÄ…zaÅ‚o Texass do zapÅ‚aty ceny 48.688.406 zÅ‚. Za zapÅ‚atÄ™ porÄ™czyli solidarnie Halina PaszyÅ„ska i CCE (dawniej Karen SA) jako rzeczywisty beneficjent umowy inwestycyjnej, który uzyskaÅ‚ dokapitalizowanie ze strony inwestora i perspektywy rozwoju na rynku rosyjskim po przeprofilowaniu dziaÅ‚alnoÅ›ci. Mimo to Texass (dÅ‚użnik gÅ‚ówny) jak i CCE (porÄ™czyciel) uchylili siÄ™ od zapÅ‚aty za cenÄ™ Opcji Akcji Put.

DziaÅ‚ania TRC i CCE stanowiÄ… bezprawne naruszenie warunków umowy, co potwierdzajÄ… liczne ekspertyzy prawne, w których Contanisimo Ltd. - wobec kwestionowania przez CCE odpowiedzialnoÅ›ci prawnej z tytuÅ‚u zaciÄ…gniÄ™tego zobowiÄ…zania gÅ‚ównego jak i z tytuÅ‚u porÄ™czenia za zapÅ‚atÄ™ ceny akcji opcji put - uzyskaÅ‚o potwierdzenie zasadnoÅ›ci swojego stanowiska procesowego w szeregu uzyskanych opinii prawnych wybitnych przedstawicieli praktyki i nauki prawa handlowego i cywilnego, które zostaÅ‚y udostÄ™pnione skÅ‚adowi orzekajÄ…cemu SÄ…du Arbitrażowego przy KIG w Warszawie.

Wynika z nich, że umowę zawarły podmioty profesjonalne potrafiące ocenić ryzyka gospodarcze. Uchylenie się zatem przez CCE w powołaniu się na argumenty:
a) natury ekonomicznej
 niepowodzenie planów restrukturyzacyjnych zwiÄ…zanych z sektorem wydobywczym w Rosji;
b) natury prawnej
 podniesienie przez porÄ™czyciela zarzutu naruszenia warunków dopuszczalnoÅ›ci finansowania nabycia czy udzielenia zabezpieczenia (porÄ™czenia) ze Å›rodków wÅ‚asnych Karen SA w rozumieniu art. 345 ksh,
 zarzutu niemożliwości prawidłowego ustalenia liczby Akcji Opcji PU,
 wobec nieważności emisji obligacji serii A i B wyemitowanych przez Emitenta wymiennych na akcje Karen, ostatecznie nabytych przez CCE,
 naruszenia przepisów kreujÄ…cych obligacje, przez co jako wadliwe instrumenty nie mogÅ‚y stać siÄ™ papierami wartoÅ›ciowymi i stanowić podstawy powstania wierzytelnoÅ›ci CCE wobec Emitenta i doprowadzić do umorzenia ceny za aktywa Karen.

jest w opinii Emitenta, doradców prawnych i wybitnych osobistoÅ›ci Å›wiata prawniczego nieskuteczne, gdyż:
 wierzytelność CCE o zapÅ‚atÄ™ ceny obligacji przez Komputronik SA zostaÅ‚a umownie potrÄ…cona z cenÄ… za zbÄ™dne aktywa Karen SA nieprzydatne po przeprofilowaniu dziaÅ‚alnoÅ›ci – znak towarowy Karen SA i sieć sklepów wÅ‚asnych Karen SA,
 nie doszłoby do naruszenia prawa przez CCE w wyniku wymiany obligacji Komputronik SA na akcje Karen.

W przywoÅ‚anych opiniach ekspertów odniesiono siÄ™ szczegóÅ‚owo do zarzutów CCE uznajÄ…c, że nie majÄ… żadnego oparcia w przepisach i konstrukcji prawnej umowy inwestycyjnej.

W kompleksowej pisemnej opinii prawnej prof. dra hab. Jacka NapieraÅ‚y profesora UAM w Poznaniu - czÅ‚onka ZespoÅ‚u do spraw prawa spóÅ‚ek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego dziaÅ‚ajÄ…cej przy Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci RP, wspóÅ‚autora "Europejskiego Prawa SpóÅ‚ek" - w zakresie prawidÅ‚owoÅ›ci wykonania przez Contanisimo Limited prawa opcji sprzedaży (opcja put) akcji spóÅ‚ki Karen SA przyznanego na mocy art. 17 umowy inwestycyjnej stwierdzono, iż:

"SpóÅ‚ka Contanissimo wykonaÅ‚a przyznane jej na mocy art. 17 Umowy inwestycyjnej prawo opcji sprzedaży (opcji put) akcji Karen S.A. OÅ›wiadczenie o wykonaniu prawa opcji jest źródÅ‚em stosunku zobowiÄ…zaniowego sprzedaży, na mocy którego Contanisimo zostaÅ‚o zobowiÄ…zana do przeniesienia akcji Karen S.A. na rzecz wystawcy opcji a wystawca (spóÅ‚ka Texass Ranch Company sp. z o.o.) do zapÅ‚aty ustalonej w Umowie Inwestycyjnej ceny."
W opinii prof. dra hab. MichaÅ‚a Romanowskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego – CzÅ‚onka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego odpowiedzialnego za reformÄ™ Prawa Handlowego, w tym w szczególnoÅ›ci wykÅ‚adni artykuÅ‚u 345 Kodeksu SpóÅ‚ek Handlowych po jego nowelizacji, kluczowe sÄ… nastÄ™pujÄ…ce tezy:
"Udzielenie porÄ™czenia przez spóÅ‚kÄ™ [CCE d. Karen SA] w Å›wietle celu umowy inwestycyjnej byÅ‚o swoistego rodzaju (sui generis) cenÄ… jakÄ… spóÅ‚ka zgodziÅ‚a siÄ™ zapÅ‚acić jako podmiot, a nie przedmiot transakcji, aby uzyskać przysporzenie aktywów w postaci wniesienia ich do spóÅ‚ki tytuÅ‚em pokrycia podwyższanego kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego przy zaÅ‚ożeniu, że koszt ten bÄ™dzie poniesiony przez inwestora [Texass]. Tak rozumiane potencjalne (ponieważ przyszÅ‚e i niepewne) obciążenie spóÅ‚ki, czyli cena ponoszona przez spóÅ‚kÄ™ pozyskania przez niÄ… przysporzenia aktywów byÅ‚a znaczÄ…co niższa w ujÄ™ciu wartoÅ›ci ekonomicznej od wartoÅ›ci uzyskiwanego przysporzenia na rzecz spóÅ‚ki. Innymi sÅ‚owy, ryzyko wykonania przez spóÅ‚kÄ™ zobowiÄ…zania wynikajÄ…cego z porÄ™czenia nie prowadziÅ‚o do podważenia sensu ekonomicznego umowy inwestycyjnej dla spóÅ‚ki opartego na zaÅ‚ożeniu, że "do spóÅ‚ki wchodzÄ… aktywa o wiÄ™kszej wartoÅ›ci niż wartość Å›rodków pieniężnych wychodzÄ…cych na skutek realizacji przez dotychczasowego akcjonariusza zabezpieczenia wykonania przez inwestora opcji put.

(...)

Ustalenia stanu faktycznego (...), prowadzÄ… do wniosku, że udzielenie porÄ™czenia przez spóÅ‚kÄ™-cel [Karen] zabezpieczajÄ…cego wykonanie przez inwestora [Texass] zobowiÄ…zania z opcji put wobec dotychczasowego akcjonariusza nie stanowi przypadku financial assistance, o którym mowa w art. 345 KSH, ponieważ:

1) Wykazanie obiektywnego uzasadnienia ekonomicznego dla przeprowadzenia danej transakcji, innego niż finasowanie nabywania akcji spóÅ‚ki wyÅ‚Ä…cza czynność spod zakazu. Skoro zatem celem transakcji (tu: porÄ™czenia skutecznoÅ›ci wykonania opcji put) nie byÅ‚o uÅ‚atwienie nabycia lub objÄ™cia akcji przez inwestora, wówczas nie może być ona zakwalifikowana jako financial assistance z art 345 KSH,

2) sfinansowanie przejÄ™cia kontroli nad spóÅ‚kÄ…-celem [Karen] nie nastÄ…piÅ‚o ze Å›rodków spóÅ‚ki,w tym nie byÅ‚o ono finnasowane także poÅ›rednio w drodze porÄ™czenia zwiÄ…zanego z wykonaniem opcji put, której mowa w niniejszej opinii,

3) zabezpieczona opcja put jest elementem kompleksowej transakcji inwestycyjnej, której skutkiem byÅ‚o obiektywne przysporzenie na rzecz spóÅ‚ki-celu polegajÄ…ce na wniesieniu do spóÅ‚ki jako podmiotu (strony transakcji), a nie przedmiotu transakcji, aktywów znacznej wartoÅ›ci wielokrotnie przewyższajÄ…cej potencjalne obciążenie aktywów spóÅ‚ki-celu wynikajÄ…ce z ryzyka "uruchomienia“ porÄ™czenia spóÅ‚ki,

4) w analizowanym stanie faktycznym wartość przysporzenia dla spóÅ‚ki-celu przewyższaÅ‚a znaczÄ…co wartość potencjalnego obciążenia aktywów spóÅ‚ki-córki w razie "uruchomienie“ porÄ™czenia spóÅ‚ki w zwiÄ…zku z wykonaniem przez dotychczasowego akcjonariusza opcji put,

5) celem zawarcia i wykonania umowy inwestycyjnej byÅ‚ obiektywny zamiar poprawy sytuacji majÄ…tkowej i rynkowej spóÅ‚ki-celu, a do wniesienia wkÅ‚adów do spóÅ‚ki-celu doszÅ‚o. W rezultacie spóÅ‚ka miaÅ‚a obiektywnie interes majÄ…tkowy w udzieleniu porÄ™czenia. a interes ten zostaÅ‚ zrealizowany w postaci pozyskania przez spóÅ‚kÄ™-cel aktywów o znacznej wartoÅ›ci przewyższajÄ…cej wartość udzielonego porÄ™czenia,

6) nie doszÅ‚o do zagrożenia interesów wierzycieli spóÅ‚ki-celu ani żadnego z jej akcjonariuszy.“

"Do porÄ™czenie na rzecz Contanisimo Limited i Komputronik SA przez spóÅ‚kÄ™-cel art. 345 nie znajduje zastosowania w caÅ‚oÅ›ci, a tym samym brak potrzeby badania dopeÅ‚nienia wymagaÅ„ proceduralnych z art. 345 par. 4 – par. 7 KSH; opisane tam czynnoÅ›ci proceduralne nie byÅ‚y konieczne do skutecznego udzielenia porÄ™czenia.“

Najistotniejsza konkluzja płynąca z opinii brzmi:

"PowoÅ‚anie siÄ™ przez inwestora [Texass] lub spóÅ‚kÄ™ [CCE] w analizowanym stanie faktycznym na instytucjÄ™ financial assistance jako podstawÄ™ do uznania zobowiÄ…zania inwestora z opcji put wystawionej na rzecz dotychczasowego inwestora za nieważne (art. 345 KSH w zwiÄ…zku z art. 2 KSH i art. 58 § 1 KC) stanowiÅ‚oby modelowy wrÄ™cz przykÅ‚ad instrumentalnego poszukiwania sposobu na uwolnienie siÄ™ od zobowiÄ…zania do speÅ‚nienia Å›wiadczenia z powodu zmiany okolicznoÅ›ci w dacie wymagalnoÅ›ci zobowiÄ…zania w porównaniu do daty jego powstania (tu: istotnej zmiany ceny gieÅ‚dowej akcji spóÅ‚ki-celu) oraz przyzwolenie w majestacie prawa na przejmowanie kontroli nad spóÅ‚kÄ… z rażącym pokrzywdzeniem dotychczasowego akcjonariusza, który nie wyraziÅ‚by zgody na nieodpÅ‚atne oddanie kontroli nad spóÅ‚kÄ….“

Także dr hab. Adam Opalski - Prof. Uniwersytetu Warszawskiego, CzÅ‚onek ZespoÅ‚u Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze SprawiedliwoÅ›ci RP do spraw reformy polskiego prawa spóÅ‚ek, wspóÅ‚autor nowelizacji Kodeksu SpóÅ‚ek Handlowych dotyczÄ…cej m.in. reformy instytucji kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego w spóÅ‚ce akcyjnej - sporzÄ…dziÅ‚ istotnÄ… ekspertyzÄ™ pod tytuÅ‚em "Opinia prawna w sprawie ważnoÅ›ci Umowy Inwestycyjnej miÄ™dzy Karen S.A., Komputronik S.A.,
Contanisimo Ltd., Texass Ranch Company Sp. z o.o. i PaniÄ… HalinÄ… PaszyÅ„skÄ…". WyczerpujÄ…ca analiza prawna zwieÅ„czona jest kompleksowymi wnioskami, które obalajÄ… argumenty przeciwnika prawnego i jednoczeÅ›nie potwierdzajÄ… prawidÅ‚owe zastosowanie przepisów i norm prawnych w zapisach Umowy Inwestycyjnej z dnia 24 lipca 2010 roku:

1. Podniesiony przez TRC Zarzut nieważności Umowy Inwestycyjnej ze względu na istnienie "koncernu faktycznego", dokonanie czynności z "samym sobą" oraz koluzję przy zawarciu Umowy Inwestycyjnej jest pozbawiony podstaw.
a. Zarzut "koncernu faktycznego" sam w sobie w żaden sposób nie powoduje i nie może powodować wadliwoÅ›ci bÄ…dź nieważnoÅ›ci Umowy Inwestycyjnej. SpóÅ‚ka dominujÄ…ca korzysta ze swobody nawiÄ…zywania relacji kontraktowych ze spóÅ‚kÄ… zależnÄ…, podobnie jak może zawierać umowy z osobami trzecimi.
b. Argument o nieważnoÅ›ci Umowy Inwestycyjnej ze wzglÄ™du na zakaz dokonywania czynnoÅ›ci "z samym sobÄ…" jest bezprzedmiotowy, ponieważ przy jej zawarciu żaden z reprezentantów korporacyjnych Komputronik, Karen ani Contanisimo nie wystÄ™powaÅ‚ jednoczeÅ›nie jako przedstawiciel innej strony.
c. TRC nie wykazaÅ‚, że udzielenie przez Karen porÄ™czenia za zobowiÄ…zania Komputronik nosi znamiona dziaÅ‚ania na szkodÄ™ Karen. IstniejÄ… natomiast argumenty przemawiajÄ…ce za uznaniem, że porÄ™czenie byÅ‚o czynnoÅ›ciÄ… ekonomicznie i biznesowo uzasadnionÄ… jako integralny skÅ‚adnik transakcji przeniesienia kontroli nad Karen z Komputronik na rzecz TRC. PorÄ™czenie powinno być oceniane przez pryzmat interesów Komputronik jako akcjonariusza dominujÄ…cego Karen oraz interesu grupy jako caÅ‚oÅ›ci, nie zaÅ› wyÅ‚Ä…cznie przez pryzmat wyabstrahowanego dobra spóÅ‚ki Karen jako takiej.
d. W stanie faktycznym sprawy nie zostało wykazane wystąpienie koluzji w związku z zawarciem Umowy Inwestycyjnej. Sama okoliczność wywierania wpływu przez Komputronik na Karen i doprowadzenie w wyniku oddziaływania do zawarcia umowy rzekomo niekorzystnej i sprzecznej z interesem Karen nie wyczerpuje znamion koluzji.
2. Niezasadne sÄ… twierdzenia TRC, iż art. 17 Umowy Inwestycyjnej nie speÅ‚nia minimalnych wymagaÅ„ stawianych umowie opcji przez doktrynÄ™ prawa. To samo dotyczy tezy, zgodnie z którÄ… skoro Opcja Put jest instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej, to powstanie uprawnieÅ„ z opcji jest uzależnione od dokonania zapisów na rachunku papierów wartoÅ›ciowych, a tym samym wobec braku takich zapisów opcja nie zostaÅ‚a skutecznie zastrzeżona.
a. Ze wzglÄ™du na różny charakter zobowiÄ…zaÅ„ i różne Å›wiadczenia z umowy opcji nie istnieje możliwość stworzenia jednolitej definicji kategorii opcji, która nie doznaje wyjÄ…tków. Umowa opcji jest umowÄ… nienazwanÄ… (co przyznaje TRC), ksztaÅ‚towanÄ… na zasadzie swobodnej woli stron (art. 3531 k.c.). Umowy nienazwane nie majÄ… i nie mogÄ… mieć ze swojej istoty essentialia negotii. Dlatego odwoÅ‚ywanie siÄ™ do katalogu minimalnych elementów, które miaÅ‚aby zawierać Opcja Put, jest bezprzedmiotowe.
b. Sensem przyznania Opcji Put było zapewnienie Komputronik i Contanisimo prawa "wyjścia" z inwestycji w Karen w zamian za uzyskanie minimalnej, gwarantowanej ceny. Opcja Put stanowi element całokształtu transakcji przewidzianej Umową Inwestycyjną i ma uzasadnienie w pozostałych postanowieniach tej Umowy. Dlatego zarzut braku przyznania premii opcyjnej należy ocenić jako niezasadny.
c. ArtykuÅ‚ 17.1 Umowy Inwestycyjnej speÅ‚nia wszelkie niezbÄ™dne wymagania skutecznego wykreowania powszechnie praktykowanego w obrocie instrumentu, okreÅ›lanego mianem "opcji put". OkreÅ›lono akcje jako przedmiot oferty, czas jej trwania, sposób zÅ‚ożenia przez oblatów oÅ›wiadczenia o przyjÄ™ciu oferty oraz sposób i termin zapÅ‚aty ceny za akcje bÄ™dÄ…ce przedmiotem oferty.
d. Å»aden przepis prawa nie zobowiÄ…zuje do zapisania Opcji Put na rachunku papierów wartoÅ›ciowych (dematerializacji opcji) ani nie uzależnia od tego skutku ważnoÅ›ci Opcji Put. Nie czyni tego art. 5 u.obr.fin. Opcja Put jest instrumentem kontraktowym, który zostaÅ‚ uksztaÅ‚towany jako dÅ‚ugoterminowa oferta zawarcia umowy sprzedaży akcji, skierowana przez TRC do Komputronik oraz Contanisimo. Dlatego bezprzedmiotowe jest rozważanie obowiÄ…zku poddania Opcji Put rygorom przewidzianym dla instrumentów finansowych, stosownie do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
3. Nie wydaje siÄ™ trafna teza, zgodnie z którÄ… Komputronik i Contanisimo (jeżeli hipotetycznie uznać, że nie wykonaÅ‚y niektórych obowiÄ…zków z Umowy Inwestycyjnej) nie mogÄ… domagać siÄ™ realizacji praw z Opcji Put ze wzglÄ™du na zarzut wyÅ‚Ä…cznie Å‚Ä…cznego speÅ‚nienia Å›wiadczeÅ„ z Umowy Inwestycyjnej. Opcja Put nie zostaÅ‚a bowiem objÄ™ta postanowieniem art. 2.3 Umowy Inwestycyjnej, zgodnie z którym "wszystkie opisane poniżej transakcje majÄ… Å‚Ä…cznie na celu realizacjÄ™ wskazanego wyżej celu Umowy i w zwiÄ…zku z tym mogÄ… być zrealizowane wyÅ‚Ä…cznie Å‚Ä…cznie". Realizacja praw z Opcji Put nie jest jednym z celów Umowy Inwestycyjnej, wskazanych w art. 2.1 Umowy, do których odwoÅ‚uje siÄ™ art. 2.3 Umowy. Do Opcji Put nie stosuje siÄ™ dlatego reguÅ‚y interpretacyjnej art. 2.3 Umowy. W konsekwencji nie jest konieczne rozważanie, czy na podstawie art. 2.3 Umowy TRC dysponuje prawem do wstrzymania siÄ™ ze speÅ‚nieniem Å›wiadczenia w warunkach (hipotetycznego) niewykonania umowy przez drugÄ… stronÄ™, ponieważ prawo takie nie obejmuje Å›wiadczenia TRC wynikajÄ…cego z Opcji Put.
4. ReasumujÄ…c, w Å›wietle przedstawionych w niniejszej opinii prawnej argumentów brak podstaw do kwestionowania skutecznoÅ›ci skierowania przez TRC do Komputronik i Contanisimo nieodwoÅ‚alnej oferty nabycia akcji Karen w ramach Opcji Put przewidzianej UmowÄ… InwestycyjnÄ…. W konsekwencji jako skuteczne należy poczytywać przyjÄ™cie wspomnianej oferty przez Contanisimo. Brak również podstaw do kwestionowania ważnoÅ›ci porÄ™czenia zapÅ‚aty ceny nabycia Akcji Opcji Put, udzielonego przez Karen na rzecz Komputronik i Contanisimo. W Å›wietle zaprezentowanych argumentów TRC jako gÅ‚ówny dÅ‚użnik oraz Karen (obecnie CCE) jako porÄ™czyciel sÄ… zatem zobowiÄ…zane do zapÅ‚aty ceny Akcji Opcji Put na rzecz Contanisimo."

Również w kwestiach wadliwoÅ›ci nabycia i wyemitowania obligacji tezy przeciwnika sÄ… chybione. ObjÄ™cie lub nabycie obligacji wyemitowanych przez Komputronik S.A., które jako jedno ze Å›wiadczeÅ„ inkorporujÄ… wymienność na akcje Karen, nie oznaczaÅ‚o naruszenia zakazu zobowiÄ…zania siÄ™ do nabycia akcji wÅ‚asnych, i jako takie jest bezsprzecznie ważne. ObjÄ™cie obligacji wymiennych nie byÅ‚o zobowiÄ…zaniem do nabycia akcji wÅ‚asnych, tym bardziej gdy byÅ‚o to jedno ze Å›wiadczeÅ„ alternatywnych. Nie istniaÅ‚a też wadliwość formalna obligacji wynikajÄ…ca z intencjonalnego mieszania przez przeciwnika pojęć obligacji zamiennej z obligacjÄ… wymiennÄ…. Obligacje serii A i B wyemitowane przez Emitenta sÄ… obligacjami wymiennym na akcje Karen SA, a nie Emitenta – wynika to z ich istoty. Brak zatem wadliwoÅ›ci powodujÄ…cych nieważność obligacji serii A i B. Emisja obligacji wymiennych nie stanowi naruszenia zasady numerus clausus papierów wartoÅ›ciowych, a emisja obligacji wymiennych jest powszechnie akceptowana przez doktrynÄ™. W koÅ„cu proces emisji obligacji obsÅ‚ugiwaÅ‚ w charakterze Agenta Emisji renomowany podmiot w postaci Domu Maklerskiego BZ WBK S.A.
W przedmiocie prawidÅ‚owoÅ›ci konstrukcji prawnej emisji obligacji wymiennych pisemnÄ… opiniÄ™ prawnÄ… na potrzeby SpóÅ‚ek z Grupy Komputronik sporzÄ…dzili:

1. Prof. dr hab. Jacek Napierała profesor UAM w Poznaniu:

"5.1. Treść zapisu obligacji zdematerializowanych w ewidencji okreÅ›la autonomicznie art. 5a ust. 2 oraz ust. 4 ustawy o obligacjach, z których wynika, że zapis ten powinien zawierać: (a) oznaczenie identyfikujÄ…ce dane papiery wartoÅ›ciowe, (b) podmiot uprawniony z tych obligacji oraz (c) liczbÄ™ przysÅ‚ugujÄ…cych mu obligacji. Wszystkie te elementy wskazane zostaÅ‚y w wypisach z rejestru obligacji wymiennych Komputronik serii A oraz B wystawionych przez Dom Maklerski BZ WBK S.A. w dniu 7 lutego 2013 r.
5.2. Jeżeli treść zapisu obligacji zdematerializowanej wyznacza także art. 5 ustawy o obligacjach, to przy interpretacji zapisu w ewidencji należy uwzglÄ™dniać treść dokumentów stanowiÄ…cych jego podstawÄ™. DostÄ™p do tych dokumentów umożliwia miÄ™dzy innymi kod papieru (obligacji) zamieszczony w wypisach z rejestru obligacji wymiennych Komputronik serii A oraz B wystawionych przez Dom Maklerski BZ WBK S.A. w dniu 7 lutego 2013 r.
5.3. W Å›wietle powyższych uwag należy uznać, że obligacje wymienne Komputronik serii A i B zostaÅ‚y w sposób ważny wyemitowane, a spóÅ‚ka Clean&Carbon Energy S.A. skutecznie je nabyÅ‚a." 2. Radca prawny RafaÅ‚ Grochowski – konsultant sejmowy w zwiÄ…zku z przygotowaniem nowelizacji do ustawy o obligacjach, czÅ‚onek ZespoÅ‚u Ekspertów ZwiÄ…zku Banków Polskich, wiodÄ…cy doradca w zakresie emisji papierów wartoÅ›ciowych, partner renomowanej kancelarii Hogan Lovells :

"1. Obligacje Serii A i B stanowią ważne, wiążące i zgodne z przepisami prawa zobowiązania Emitenta. Po przeprowadzeniu czynności przedemisyjnych i dokonaniu potrącenia wzajemnych wierzytelności doszło do ważnego i skutecznego objęcia Obligacji (zapis Obligacji w ewidencji).
2. Wykonywanie wynikajÄ…cych z Umowy Inwestycyjnej i dokumentacji emisyjnej zobowiÄ…zaÅ„ nie narusza powszechnie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów prawa polskiego, w tym Ustawy o Obligacjach.
3. Contanisimo mogÅ‚a skutecznie zapÅ‚acić Karen Obligacjami za prawa nabywane od Karen w ramach umowy nabycia znaków towarowych z dnia 1 wrzeÅ›nia 2010 roku. Wobec ważnej emisji Obligacji serii B mogÅ‚y one być przedmiotem obrotu miÄ™dzy Contanisimo i Karen, i w ten sposób powstaÅ‚a wierzytelność Contanisimo o zapÅ‚atÄ™ ceny Obligacji, która mogÅ‚aby być przedmiotem potrÄ…cenia z wzajemnÄ… wierzytelnoÅ›ciÄ… Karen.
4. Brak jest podstaw do stwierdzenia konieczności wstrzymania się przez Pana Jacka Piotrowskiego od udziału w podjęciu decyzji o zawarciu Umowy Inwestycyjnej oraz reprezentowania Karen przy jej zawarciu na podstawie art. 377 KSH.
5. Brak jest podstaw do zastosowania w przedmiotowej sprawie art. 108 KC.
6. Zawarcie Umowy Inwestycyjnej byÅ‚o w peÅ‚ni dozwolonÄ… przez prawo realizacjÄ… uprawnieÅ„ akcjonariusza spóÅ‚ki. Zawarcie jej w tym ksztaÅ‚cie byÅ‚o z punktu widzenia interesu obu spóÅ‚ek uzasadnione i w peÅ‚ni dopuszczalne. Stanowi ono dozwolonÄ… i stosowanÄ… powszechnie na rynku umowÄ™ pomiÄ™dzy podmiotami powiÄ…zanymi, nie majÄ…cÄ… znamion koluzji.
7. Brak jest podstaw do uznania postanowieÅ„ Umowy Inwestycyjnej za nieważne na podstawie art. 58 § 2 KC jako naruszajÄ…cych zasady współżycia spoÅ‚ecznego.
8. ObjÄ™cie przez Karen Obligacji nie pozostaje w sprzecznoÅ›ci z zasadÄ… zakazu nabywania przez spóÅ‚kÄ™ akcyjnÄ… akcji wÅ‚asnych, jeżeli nastÄ…pi ono na skutek realizacji uprawnienia Emitenta do wymiany Obligacji serii A i B na Akcje Karen wraz z nadejÅ›ciem terminu zapadalnoÅ›ci Obligacji obu serii w Dniu Wykupu w miejsce zapÅ‚aty Karen wartoÅ›ci nominalnej Obligacji. Braku uprzedniej zgody Walnego Zgromadzenia Karen na nabycie akcji wÅ‚asnych, udzielonego w trybie art. 393 pkt. 8 w zwiÄ…zku z art. 362 § 1 pkt. 8 KSH nie uzasadnia stwierdzenie nieważnoÅ›ci czynnoÅ›ci bÄ™dÄ…cej źródÅ‚em stosunku zobowiÄ…zaniowego Obligacji."
3. Dr hab. Adam Opalski profesor Uniwersytetu Warszawskiego:

"1. Nie zasÅ‚uguje na aprobatÄ™ teza o nieważnoÅ›ci emisji Obligacji przez Komputronik oraz nieważnoÅ›ci ich nabycia (objÄ™cia) przez CCE ze wzglÄ™du na naruszenie zakazu nabywania przez spóÅ‚kÄ™ akcyjnÄ… wÅ‚asnych akcji (art. 362 § 1 k.s.h.).
a. Kodeks spóÅ‚ek handlowych zezwala wprost na nabycie przez CCE wÅ‚asnych akcji w wyniku wymiany Obligacji na akcje CCE, pod warunkiem udzielenia przez Walne Zgromadzenie CCE upoważnienia ZarzÄ…dowi CCE do nabycia wÅ‚asnych akcji (art. 362 § 1 pkt 8 k.s.h.).
b. Upoważnienie Walnego Zgromadzenia CCE nie musiaÅ‚o zostać udzielone przed emisjÄ… Obligacji ani przed nabyciem (objÄ™ciem) Obligacji przez CCE. Wystarcza bowiem upoważnienie przed dokonaniem czynnoÅ›ci rozporzÄ…dzajÄ…cej, skutkujÄ…cej nabyciem wÅ‚asnych akcji. Kodeksowy zakaz nie obejmuje czynnoÅ›ci "czysto" zobowiÄ…zujÄ…cych do nabycia wÅ‚asnych akcji. PrzesÄ…dza o tym brzmienie art. 362 § 1 k.s.h. oraz argumenty funkcjonalne i wykÅ‚adnia historyczna. Zgodnie z akceptowanymi reguÅ‚ami interpretacyjnymi, odstÄ™pstwa od wykÅ‚adni literalnej mogÄ… uzasadniać tylko szczególnie doniosÅ‚e racje, które nie zachodzÄ… w analizowanym przypadku.
c. Nawet jeżeli przyjąć, że zakaz art. 362 § 1 k.s.h. obejmuje "wyizolowane" czynnoÅ›ci zobowiÄ…zujÄ…ce do nabycia wÅ‚asnych akcji, zobowiÄ…zanie do nabycia wÅ‚asnych akcji przez CCE pozostaje ważne, ponieważ zostaÅ‚o zaciÄ…gniÄ™te pod warunkiem prawnym (conditio iuris) uzyskania upoważnienia Walnego Zgromadzenia CCE. Umowa Inwestycyjna oraz nabycie (objÄ™cie) Obligacji nakÅ‚adajÄ… na CCE nakaz podjÄ™cia wszelkich koniecznych dziaÅ‚aÅ„, które pozwolÄ… wykonać obowiÄ…zek nabycia wÅ‚asnych akcji w wyniku wymiany Obligacji, jeżeli obowiÄ…zek ten powstanie.
d. Stanowisko zakÅ‚adajÄ…ce, że nabycie (objÄ™cie) Obligacji przez CCE naruszyÅ‚o zakaz art. 362 § 1 k.s.h. jest niesÅ‚uszne także dlatego, iż wspomniana czynność nie doprowadziÅ‚a do powstania definitywnego zobowiÄ…zania CCE do nabycia wÅ‚asnych akcji. Powstanie zobowiÄ…zania jest zależne od woli Komputronik jako emitenta Obligacji, jeżeli zdecyduje siÄ™ on na wariant wymiany Obligacji na akcje CCE.
e. O nieważnoÅ›ci nabycia przez CCE Obligacji oraz nieważnoÅ›ci nabycia wÅ‚asnych akcji nie przesÄ…dza ewentualna wada formalna uchwaÅ‚y Rady Nadzorczej CCE w sprawie rekomendowania Walnemu Zgromadzeniu CCE wyrażenia zgody na nabycie Obligacji. Wada ta pozostaje bez wpÅ‚ywu na uchwaÅ‚Ä™ Walnego Zgromadzenia CCE, a tym bardziej czynność nabycia Obligacji (art. 17 § 3 k.s.h.).
2. Brak podstaw do kwestionowania skutecznoÅ›ci emisji Obligacji przez Komputronik ze wzglÄ™du na przyjÄ™tÄ… konstrukcjÄ™ obligacji wymiennych, która zakÅ‚ada przyznanie obligatariuszowi prawa do nabycia wÅ‚asnych akcji. Ustawa o obligacjach (art. 4) expressis verbis gwarantuje bowiem emitentowi swobodÄ™ sposobu oznaczenia Å›wiadczenia pieniężnego bÄ…dź niepieniężnego należnego z tytuÅ‚u obligacji. Jedyne ograniczenie wynika z ogólnych ram ksztaÅ‚towania stosunków zobowiÄ…zaniowych (art. 3531 k.c.). W konsekwencji emisja Obligacji nie doprowadziÅ‚a do naruszenia zasady numerus clausus papierów wartoÅ›ciowych, przyjÄ™tej w polskim prawie. Na Komputronik nie spoczywa w szczególnoÅ›ci obowiÄ…zek uksztaÅ‚towania analizowanego instrumentu dÅ‚użnego jako obligacji zamiennych w rozumieniu art. 20 ustawy o obligacjach. Przepisy o obligacjach zamiennych nie znajdujÄ… zastosowania do Obligacji wyemitowanych przez Komputronik, bÄ™dÄ…cych obligacjami wymiennymi.
3. Nie jest zasadne kwestionowanie ważnoÅ›ci Obligacji ze wzglÄ™du na nieumieszczenie w ewidencji Obligacji prowadzonej przez dom maklerski niektórych danych wymaganych w odniesieniu do dokumentu obligacji niezdematerializowanej (miejsce i numer wpisu Komputronik do rejestru, podstawa prawna emisji). Ustawa o obligacjach nie nakazuje bowiem umieszczenia danych, które powinny znaleźć siÄ™ w dokumencie obligacji niezdematerializowanej (art. 5 ust. 1 u.obl.), w ewidencji obligacji zdematerializowanej (art. 5a ust. 2 u.obl.). Na ważność Obligacji nie wpÅ‚ywa również oczywista omyÅ‚ka depozytariusza polegajÄ…ca na zapisie Obligacji w ewidencji jako "zamiennych" zamiast "wymiennych". To samo dotyczy niedopeÅ‚nienia niektórych obowiÄ…zków informacyjnych przewidzianych art. 10 ustawy o obligacjach." W ocenie Emitenta gromadzona i analizowana przez wiele lat argumentacja prawna pozwoliÅ‚a rozwiać wÄ…tpliwoÅ›ci, co do skutecznoÅ›ci zapisów umowy inwestycyjnej i wynikajÄ…cych z niej praw i obowiÄ…zków.

Obecnie Emitent, jak również SpóÅ‚ka zależna Emitenta, Contanisimo Limited, oczekujÄ… na rozstrzygniÄ™cie skÅ‚adu orzekajÄ…cego SÄ…du Arbitrażowego przy KIG w Warszawie.
PowyższÄ… informacjÄ™ ZarzÄ…d Emitenta, przekazuje na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spóÅ‚kach publicznych (t.j. Dz. U. 2009 r. Nr 185, poz. 1439 ze zm.).



Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm