pieniadz.pl

Przyjęcie i zatwierdzenie aktualizacji strategii Grupy PGE

06-09-2016


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 51 / 2016
Data sporzÄ…dzenia: 2016-09-06
Skrócona nazwa emitenta
PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A.
Temat
Przyjęcie i zatwierdzenie aktualizacji strategii Grupy PGE
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. _"PGE", "Spółka"_ informuje, że w dniu 6 września 2016 r. Rada Nadzorcza zatwierdziła przedstawioną przez Zarząd PGE aktualizację strategii Grupy PGE _"Grupa"_. W poniższym raporcie przedstawiamy najistotniejsze elementy zaktualizowanej strategii. Jednocześnie Zarząd Spółki informuje, że prezentacja dotycząca strategii zostanie opublikowana na stronie internetowej PGE.

W ramach strategii PGE dążyć będzie do maksymalizacji ROIC, rozumianego jako zwrot z zainwestowanego kapitału, co ma zostać osiągnięte poprzez realizację szeregu inicjatyw nakierowanych na zwiększenie efektywności i elastyczności Grupy. Umożliwi to zrealizowanie programu rozwoju nowoczesnej energetyki konwencjonalnej oraz nowych technologii i modeli biznesowych.

Misja i wizja

Misją PGE jest zapewnianie bezpieczeństwa i rozwoju poprzez niezawodność dostaw, doskonałość techniczną, nowoczesne usługi i partnerskie relacje. Nadrzędny cel działalności Grupy PGE to wzrost jej wartości dla akcjonariuszy i kluczowa rola w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zgodnie z długoterminową wizją rozwoju PGE ma stać się:
- Liderem wytwarzania, aktywnie wykorzystujÄ…cym szanse rozwoju
- Niezawodnym i aktywnym dostawcą mediów i usług
- Najbardziej efektywnÄ… i elastycznÄ… grupÄ… energetycznÄ… w Polsce
- Liderem rozwoju nowych modeli biznesowych i segmentów działalności
Utrzymanie pozycji lidera wytwarzania ma wiązać się z osiągnięciem po roku 2020 poziomu co najmniej 40% udziału w rynku wytwarzania energii elektrycznej w kraju.

Efektywność w działalności operacyjnej

Celem poprawy efektywności kosztowej spółka do 2020 roku planuje osiągnąć redukcję kosztów kontrolowalnych w wysokości 500 mln PLN w stosunku do 2016 roku. Pozwoli to na całkowitą redukcję kosztów w okresie 2016-2020 o około 3,5 mld PLN względem obecnych prognoz. Ponadto, Grupa PGE zamierza zredukować planowane nakłady modernizacyjno-odtworzeniowe w latach 2016-2020 o około 500 mln PLN, m.in. dzięki wprowadzeniu systemu zintegrowanego zarządzania majątkiem produkcyjnym. W ramach zmian organizacyjnych działalność związana z produkcją ciepła zostanie wydzielona w ramach oddzielnej linii biznesowej Kogeneracja, co ma na celu poprawę efektywności operacyjnej i rozwoju tej działalności w oparciu o liczne synergie operacyjne i kosztowe oraz silną pozycję na regionalnych rynkach ciepła.

Inwestycje

W toku realizowanego programu inwestycyjnego, zakładającego wykorzystanie pełnego potencjału podstawowej działalności firmy i budowy nowoczesnej energetyki konwencjonalnej, Grupa dopuszcza możliwość udziału partnerów przy flagowych inwestycjach w Opolu i Turowie. Równocześnie PGE analizuje kolejne inwestycje w energetykę konwencjonalną, np. w Dolnej Odrze, w oparciu o nowy model rynku.
Spółka będzie dokonywać w optymalnym zakresie modernizacji elektrowni i elektrociepłowni, aby odpowiadały nowym normom emisji przemysłowych BAT, jak również bierze pod uwagę potencjał do wzrostu udziału technologii współspalania biomasy w portfelu wytwórczym PGE w oparciu o nowy system wsparcia OZE.
W obszarze dystrybucji realizowane inwestycje mają skutkować obniżeniem wskaźników do 2020 roku względem roku 2015: SAIDI i SAIFI o 56%, a średniego czasu przyłączenia odbiorcy o 40%.
W latach 2016-2020 Grupa zakłada poniesienie nakładów inwestycyjnych na poziomie około 34 mld PLN, nie uwzględniając w tej kwocie aktywowanych kosztów usuwania nadkładu.
Po 2020 roku PGE będzie realizowała nowy program inwestycyjny, uzależniony od wybranych opcji strategicznych _rozwój nowoczesnej energetyki węglowej, morskich farm wiatrowych czy elektrowni jądrowej_. Wybór determinowany będzie otoczeniem zewnętrznym: m.in. polityką klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej, potrzebami systemu elektroenergetycznego czy modelem rynku.

Nowe technologie i modele biznesowe

PGE zamierza wdrażać innowacje we wszystkich ogniwach łańcucha wartości, zwiększając efektywność zagospodarowania ubocznych produktów spalania, elastyczność jednostek wytwórczych oraz automatyzując procesy i optymalizując działania odtworzeniowe w wydobyciu węgla brunatnego.
Grupa zamierza uczestniczyć w rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych tak, aby w 2030 roku wytwarzać ok. 25 procent krajowej produkcji energii z OZE. Wśród opcji strategicznych PGE znajduje się budowa morskiej farmy wiatrowej o mocy około 1000 MW, realizacja najbardziej zaawansowanych projektów wiatrowych na lądzie, wzrost współspalania biomasy w dedykowanych instalacjach oraz wzrost zaangażowania w segment mikroinstalacji.
Grupa planuje ponadto rozwijać działalność w sferze efektywności energetycznej, budując markę PGE jako lidera tego rynku. Równocześnie Grupa zwiększy swoje zaangażowanie w rozwój i komercjalizację nowych technologii energetycznych tworząc nowoczesną, kompleksową ofertę dla klienta, zgodnie z wymaganiami zmieniającego się otoczenia.

Odpowiedzialność społeczna

PGE ocenia, że odpowiedzialne podejście wobec środowiska naturalnego, klientów, akcjonariuszy oraz interesu publicznego pozwoli na bezpieczną realizację misji i wizji Grupy.
PGE ma być odpowiedzialną organizacją, świadomą swojego wpływu na otoczenie, budującą wartość dla akcjonariuszy i zapewniającą zrównoważony rozwój biznesu. W swoich działaniach Grupa w tym zakresie koncentruje się m.in. na:
- Ograniczaniu wpływu na środowisko
- Edukacji w zakresie efektywnego użytkowania energii i wpływu na środowisko
- Wykorzystywaniu różnorodnych źródeł energii
- Zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii
- Działaniu w oparciu o zasady etyczne
- Działaniu na rzecz lokalnych społeczności

Uwarunkowania realizacji strategii

Grupa ocenia, że realizacja strategii będzie uzależniona od spełnienia się szeregu warunków zewnętrznych, wśród których najważniejsze mają charakter regulacyjny:
- Polityka energetyczna kraju wspierajÄ…ca realizacjÄ™ misji i wizji Grupy PGE
- Mechanizm wynagradzania za moc dyspozycyjnÄ… _rynek mocy_
- Systemowe mechanizmy wsparcia nowych inwestycji
- Wdrożenie uzgodnionych rozwiązań w zakresie darmowych uprawnień do emisji CO2

Docelowo PGE zakłada zwiększenie możliwości inwestycyjnych Grupy pozwalające na realizację długoterminowej wizji rozwoju, jak również cykliczną aktualizację strategii w odpowiedzi na nowe szanse rynkowe i zmieniające się warunki zewnętrzne.

Zarząd Spółki informuje, że powyższe stanowi informację poufną, której upublicznienie zostało opóźnione zgodnie z art. 17 ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady _UE_ nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku _rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku_ oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm