pieniadz.pl

Nabycie udziałów w spółce Recycling Park sp. z o.o. Zbycie akcji własnych Funduszu.

21-11-2012


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 33 / 2012
Data sporzÄ…dzenia: 2012-11-21
Skrócona nazwa emitenta
Black Lion NFI
Temat
Nabycie udziaÅ‚ów w spóÅ‚ce Recycling Park sp. z o.o. Zbycie akcji wÅ‚asnych Funduszu.
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
ZarzÄ…d Black Lion Narodowego Funduszu Inwestycyjnego S. A. ("Fundusz" lub "Emitent") informuje, iż w dniu 20 listopada 2012 r., w wyniku zawartych transakcji nabyÅ‚ jako inwestycjÄ™ dÅ‚ugoterminowÄ… 100% udziaÅ‚ów w spóÅ‚ce Recycling Park spóÅ‚ka z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… z siedzibÄ… w Kamionce, adres Kamionka 21, 64-800 Chodzież (dalej "Recycling Park"), o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nominalnej 1.500.000 zÅ‚otych.

SpóÅ‚ka Recycling Park jest zaangażowana w realizacjÄ™ inwestycji polegajÄ…cej na budowie innowacyjnej huty szkÅ‚a opakowaniowego ("Huta SzkÅ‚a") wraz z zakÅ‚adem odzysku energii polegajÄ…cym na termicznym przeksztaÅ‚caniu odpadów komunalnych i jednoczesnym prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej ("ZakÅ‚ad Odzysku Energii").

Recycling Park posiada nieruchomoÅ›ci o pow. 48,8 ha poÅ‚ożone w miejscowoÅ›ci Kamionka (gmina Chodzież, województwo wielkopolskie,), na których planowana jest budowa Huty SzkÅ‚a oraz ZakÅ‚adu Odzysku Energii, a w dalszej kolejnoÅ›ci realizacja szeregu innych przedsiÄ™wzięć w zakresie gospodarki odpadami. Plan zagospodarowania przestrzennego dla tej nieruchomoÅ›ci pozwala na prowadzenie wszystkich wyżej wymienionych przedsiÄ™wzięć. Huta SzkÅ‚a oraz ZakÅ‚ad Odzysku Energii zostanÄ… wybudowane na obszarze okoÅ‚o 20ha, zaÅ› pozostaÅ‚a część nieruchomoÅ›ci bÄ™dzie wykorzystana na kolejne przedsiÄ™wziÄ™cia w zakresie gospodarki odpadami.

Projektowana Huta SzkÅ‚a, o wydajnoÅ›ci 51 tys. ton netto w skali roku, bÄ™dzie produkowaÅ‚a opakowania szklane o podwyższonej jakoÅ›ci masy szklanej bursztynowej i oliwkowej w oparciu o zastosowanie innowacyjnego procesu polegajÄ…cego na poÅ‚Ä…czeniu dogrzewu elektrycznego pieca szklarskiego o podwyższonej mocy z bubblingiem powietrzem wzbogaconym w parÄ™ wodnÄ… szkieÅ‚ zredukowanych: bursztynowych i oliwkowych. Wysoka jakość opakowaÅ„ szklanych bÄ™dzie szÅ‚a w parze z lepszÄ… efektywnoÅ›ciÄ… kosztowÄ…, w zwiÄ…zku z wykorzystaniem energii wytworzonej przez ZakÅ‚ad Odzysku Energii, a w konsekwencji na znaczÄ…cym zredukowaniu kosztów dystrybucji energii.

Na cele realizacji tego przedsiÄ™wziÄ™cia Recycling Park uzyskaÅ‚ dotacjÄ™ w wysokoÅ›ci 102 mln zÅ‚ z programu 4.5.1 "Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym" Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ("Dotacja"), który bÄ™dzie finansowany ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. CaÅ‚kowity koszt brutto realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia zgodnie z wnioskiem o finansowanie wynosi 423 mln zÅ‚, w tym wysokość wydatków kwalifikowanych wynosi 343 mln zÅ‚, natomiast wysokość wsparcia inwestycyjnego stanowi 30% wysokoÅ›ci kosztów kwalifikowanych przedsiÄ™wziÄ™cia.

Recycling Park w dniu 11 lutego 2011 roku uzyskaÅ‚ decyzjÄ™ o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia wydanÄ… przez Wójta Gminy Chodzież. Dodatkowo, Recycling Park w dniu 27 sierpnia 2012 r. uchwaÅ‚Ä… Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zostaÅ‚ wpisany jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych ("RIPOK") w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa wielkopolskiego (dla Regionu 1).

W konsekwencji wejÅ›cia w życie nowych zapisów Ustawy o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach, od 1 lipca 2013 roku zacznÄ… obowiÄ…zywać nowe zasady odbioru odpadów komunalnych, zgodnie z którymi Gmina staje siÄ™ wÅ‚aÅ›cicielem odpadów (które sÄ… odbierane przez firmy wywozowe, wyÅ‚onione w przetargach przez Gminy). ObowiÄ…zkiem Gminy bÄ™dzie redukcja masy odpadów trafiajÄ…cych na skÅ‚adowiska do poziomu obowiÄ…zujÄ…cego w krajach unijnych JeÅ›li na terenie Gminy wystÄ™puje RIPOK, to Gmina jest zobowiÄ…zana do zagospodarowania strumienia odpadów komunalnych w takiej instalacji. SpóÅ‚ka, uzyskujÄ…c status RIPOK, ma już wiÄ™c zabezpieczony strumieÅ„ odpadów komunalnych do instalacji przetwarzania termicznego.

Zgodnie z zapisami ustawy, zmieszane odpady komunalne nie mogÄ… być wywożone poza teren Regionu okreÅ›lonego w Planie Gospodarki Odpadami ("PGO"). BazujÄ…c na danych z PGO dla województwa wielkopolskiego, Region 1 w 2014 roku bÄ™dzie zamieszkany przez 440 tys. osób, które wyprodukujÄ… 142 tys. ton odpadów komunalnych, z których tylko 17.9 tys. ton bÄ™dzie zbierane w trybie selektywnych, zaÅ› 124.9 tys. ton stanowić bÄ™dzie strumieÅ„ odpadów komunalnych zmieszanych. Projektowany ZakÅ‚ad Odzysku Energii bÄ™dzie posiadaÅ‚ wydajność 100 tys. ton odpadów rocznie.

PoÅ‚Ä…czenie Huty SzkÅ‚a oraz ZakÅ‚adu Odzysku Energii stanowi unikalne rozwiÄ…zanie, w którym efekty synergii wystÄ™pujÄ… zarówno dla ZakÅ‚ady Odzysku Energii (zapewniony odbiór znaczÄ…cej części wyprodukowanej energii) jak i dla Huty SzkÅ‚a (zapewniony dostÄ™p to taÅ„szego źródÅ‚a energii oraz pozyskanie stÅ‚uczki z sortowni).

DziÄ™ki poÅ‚Ä…czeniu Huty SzkÅ‚a oraz ZakÅ‚adu Odzysku Energii, a także zastosowaniu nowoczesnych rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych, jak również uzyskanej dotacji w wys. 102 mln zÅ‚otych, inwestycja w zakup 100% udziaÅ‚ów spóÅ‚ki Recycling Park charakteryzuje siÄ™ wysokimi planowanymi parametrami zwrotu z inwestycji.

Dodatkowo, należy wspomnieć, iż projektowany ZakÅ‚ad Odzysku Energii bÄ™dzie pierwszÄ… instalacjÄ… do termicznego przeksztaÅ‚cania odpadów komunalnych realizowanych wyÅ‚Ä…cznie przez podmiot gospodarczy inny niż samorzÄ…dy i inne jednostki budżetowe. Aktualnie, w Polsce wedÅ‚ug ZarzÄ…du Emitenta wybudowana tylko jedna taka instalacja (ZUSOK w Warszawie), zaÅ› wiÄ™kszość z planowanych 12 spalarni ma wielomiesiÄ™czne opóźnienia w realizacji, a prawdopodobne jest wybudowanie tylko poÅ‚owy z planowanych inwestycji.
Na obecnym etapie Recycling Park podejmuje działania zmierzające do uzyskania zezwolenia na budowę infrastruktury wymaganej do realizacji przedsięwzięcia.

W odniesieniu do huty szkÅ‚a opakowaniowego należy podkreÅ›lić, iż w przeszÅ‚oÅ›ci w portfelu Funduszu znajdowaÅ‚a siÄ™ huta szkÅ‚a "UjÅ›cie", a w zarzÄ…dach funduszu i spóÅ‚ek portfelowych znajdujÄ… siÄ™ osoby o wieloletnim doÅ›wiadczeniu w tym sektorze, zarzÄ…dzajÄ…ce w przeszÅ‚oÅ›ci hutÄ… UjÅ›cie.

UdziaÅ‚y w spóÅ‚ce Recycling Park zostaÅ‚y nabyte od dotychczasowego jedynego wspólnika tej SpóÅ‚ki, tj. spóÅ‚ki Eustis Company Limited – spóÅ‚ki prawa Republiki Cypru z siedzibÄ… w Larnace. Przeniesienie udziaÅ‚ów w Recycling Park dokonaÅ‚o siÄ™ w ramach rozliczenia nastÄ™pujÄ…cych transakcji:
1) sprzedaży przez Fundusz na rzecz Eustis 18.000.000 (osiemnaÅ›cie milionów) akcji w kapitale zakÅ‚adowym Funduszu za cenÄ™ w Å‚Ä…cznej kwocie 19.800.000,00 (dziewiÄ™tnaÅ›cie milionów osiemset tysiÄ™cy) zÅ‚ (co daje cenÄ™ jednostkowÄ… za jednÄ… akcjÄ™ w wysokoÅ›ci 1,1 PLN, skalkulowanÄ… jako 6-miesiÄ™czna Å›rednia kursu akcji funduszu na moment dokonywania ustaleÅ„ transakcyjnych). Do tej pory Fundusz przeniósÅ‚ na Eustis wÅ‚asność 11.900.000 sztuk akcji wÅ‚asnych o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nominalnej 1.190.000 PLN, stanowiÄ…cych 9,89% kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego Funduszu i uprawniajÄ…cych do wykonywania 11.900.000 gÅ‚osów na Walnym Zgromadzeniu Funduszu; transakcje przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci pozostaÅ‚ych (tj. 6.100.000 sztuk) akcji wÅ‚asnych bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce w przyszÅ‚oÅ›ci w trybie okreÅ›lonym w umowie ich sprzedaży z zastrzeżeniem pkt 3 poniżej;
2) sprzedaży przez Fundusz na rzecz Eustis 2.220 (dwa tysiÄ…ce dwieÅ›cie dwadzieÅ›cia) obligacji korporacyjnych o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci nominalnej 22.200.000 (dwadzieÅ›cia dwa miliony dwieÅ›cie tysiÄ™cy) zÅ‚ wyemitowanych przez J.W. Construction Holding S.A. w dniu 25 kwietnia 2012 r. za cenÄ™ w Å‚Ä…cznej kwocie 20.759.575,20 zÅ‚ (dwadzieÅ›cia milionów siedemset pięćdziesiÄ…t dziewięć tysiÄ™cy pięćset siedemdziesiÄ…t pięć zÅ‚otych i 20/100) . Obligacje te zostaÅ‚y nabyte przez Fundusz na potrzeby rozliczenia z Eustis, od spóÅ‚ki VIS Investments spóÅ‚ka z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ci S.K.A.
3) Eustis złożył Funduszowi szereg oświadczeń i zapewnień dotyczących stanu spraw Recycling Park, a ponadto Strony ustaliły korektę rozliczenia transakcji na rzecz Funduszu (do kwoty 6.710.000,00 zł) w wypadku niezajścia przyszłych zdarzeń dotyczących m.in. wykorzystania przyznanej Recycling Park Dotacji. Kwota korekty może zostać rozliczona poprzez zwrotne przeniesienie 6.100.000 sztuk akcji własnych Funduszu.

SpóÅ‚ka Eustis jest powiÄ…zana z Panem RafaÅ‚em Bauerem, osobÄ… zarzÄ…dzajÄ…cÄ… Funduszem oraz nadzorujÄ…cÄ… spóÅ‚ki zależne Funduszu, który posiada 50% udziaÅ‚ów w Eustis oraz z Panem Zbigniewem Cholewickim, zarzÄ…dzajÄ…cym spóÅ‚kÄ… portfelowÄ… Funduszu – Browar Gontyniec S.A., który posiada 49,91% udziaÅ‚ów Eustis.

W zwiÄ…zku z tym przy ocenie transakcji zostaÅ‚y zastosowane odpowiednie procedury statutowe przewidziane dla czynnoÅ›ci z podmiotami powiÄ…zanymi, zwiÄ…zane min, z kompetencjami decyzyjnymi Rady Nadzorczej. Ponadto na zlecenie Rady Nadzorczej, podmiot zewnÄ™trzny przeprowadziÅ‚ analizy biznesowe dotyczÄ…ce inwestycji w Recycling Park. Wyniki analiz w sposób pozytywny zaprezentowaÅ‚y możliwość wdrożenia projektu oraz jego atrakcyjność inwestycyjnÄ….

Kryterium uznania nabytych aktywów za aktywa znaczÄ…ce stanowi suma ceny akcji wÅ‚asnych oraz ceny obligacji JW Construction, sprzedanych na rzecz Eustis, w rozliczeniu których zostaÅ‚y nabyte udziaÅ‚y w Recycling Park, która przekracza 10% kapitaÅ‚ów wÅ‚asnych Funduszu.

Podstawa prawna: § 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 6 RozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartoÅ›ciowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa paÅ„stwa niebÄ™dÄ…cego paÅ„stwem czÅ‚onkowskim.

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm