pieniadz.pl

MOL
Partnerstwo MOL i E.ON Ruhrgas International w gazownictwie

20-12-2004


KOMISJA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
Raport bieżący nr 7 / 2004
Data sporządzenia: 2004-12-20
Skrócona nazwa emitenta
MOL
Temat
Partnerstwo MOL i E.ON Ruhrgas International w gazownictwie
Podstawa prawna
Art. 81 ust. 1 pkt 2 Ustawy PPO - zdarzenia wpływające na cenę lub wartość papieru
Treść raportu:
Partnerstwo MOL i E.ON Ruhrgas International w gazownictwie

Treść: Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2001 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, paragraf 46a (Dz. U. z dnia 10 grudnia 2001 r.)

Podpisano umowy o częściowej sprzedaży dywizji gazowniczej MOL, które szacują wartość dywizji na blisko 2,2 miliardy euro.

Węgierska Spółka Akcyjna Przemysłu Naftowego i Gazownictwa MOL (MOL) niniejszym ogłasza, że MOL oraz E.ON Ruhrgas International (ERI) podpisały wiążące umowy o częściowej sprzedaży dywizji gazowniczej MOL - Spółki Zaopatrzeniowej Gaz Ziemny MOL ("Handel"), Spółki Składowania Gazu Ziemnego MOL ("Składowanie"), Przesył Gazu Ziemnego MOL ("Przesył"), oraz Węgiersko-Rosyjskiej Spółki Gazowniczej Panrusgaz ("Panrusgaz") oraz związane ze sprzedażą porozumienia opcyjne. Transakcja szacuje pełną wartość dywizji gazowniczej MOL na blisko 2,2 miliardy euro. Transakcję umożliwia konformowa regulacja gazownictwa UE zaakceptowana w 2003 roku.

Sprzedaż 75% Składowania i Handlu oraz 50% Panrusgazu
MOL oraz ERI dnia dzisiejszego podpisały wiążące umowy o sprzedaży 75% minus jedna akcja Sprzedaży i Handlu, oraz podpisały szczegółowe porozumienia akcjonariuszy i zarządzania spółką. ERI przy zamknięciu transakcji przejmuje 100% pozostałego kredytu właścicielskiego od Składowania i Handlu MOL.

Ostateczne warunki finansowe transakcji ukształtują się przy zamknięciu w zależności od zmodyfikowanych pozycji zamykających (w tym kredyty oraz wartość czynnego kapitału). Na podstawie szacowanych wyników bilansu z 31-ego grudnia 2004 roku ERI zapłaciłoby MOL-owi 425 milionów euro za zdobycie 75% minus jedna akcja w Składowaniu i Handlu i 50% akcji w Panrusgaz oraz 350 milionów euro za przejęcie całego kredytu właściciela w stosunku do Składowania i Handlu. Na podstawie transakcji całkowita wartość Składowania, Handlu oraz 100% Panrusgaz wynosi około 900 milionów euro. Do sprzedaży Panrusgaz potrzebna jest zgoda pozostałych akcjonariuszy.

Dokumenty transakcji zawierają porozumienie o pięcioletniej opcji sprzedaży, na podstawie którego MOL może sprzedać swój udział dla ERI w postaci 25% plus jedną akcję w Składowaniu i Handlu w cenie rynkowej, natomiast cena ta nie może być niższa, niż proporcyjna cena transakcji.

MOL oraz Handel poza tym podpisały porozumienie wiążące i długodystansowe typu "take-or-pay" o przejęciu węgierskiego gazu ziemnego wydobytego przez dywizję Poszukiwanie-Wydobycie MOL na warunkach opartych na cenie importu.

Dwuletnia opcja sprzedaży najwyżej 75% minus jedna akcja Przesyłu

Oprócz dotąd wymienionych MOL i ERI podpisały umowę opcyjną sprzedaży dotyczącą Przesyłu. Na podstawie tego MOL w ciągu dwóch lat po zamknięciu może sprzedać w jednej lub dwóch oddzielnych transakcjach akcje odpowiadające najwyżej 75% minus jednej akcji Przesyłu. Jeżeli MOL sprzeda 75% minus jedną akcję, ERI przejmie cały kredyt właścicielski MOL-u w stosunku do Przesyłu.

Ostateczne warunki finansowe opcji sprzedaży Przesyłu zależne są od modyfikacji na podstawie danych bilansu w momencie praktykowania opcji, oraz od możliwych zmian otoczenia regulacji według uzgadnianych formuł. Na podstawie szacowanych wyników bilansu na 31-ego grudnia 2004 roku umowa ocenia 100% wartości Przesyłu na 1,25 mld euro.

Aprobaty
Warunkiem wstępnym sprzedaży akcji w Składowaniu i Handlu jest zdobycie zezwoleń urzędowych, w tym Węgierskiego Urzędu Energetycznego i właściwych urzędów ochrony konkurencji. Oczekiwane zamknięcie transakcji prawdopodobnie w pierwszej połowie 2005-ego roku.

Zsolt Hernádi, prezes zarządu - dyrektor generalny MOL powiedział: "Cieszymy się, że z powstaniem środowiska gazowniczego odpowiadającego węgierskim przepisom UE oraz po skutecznym wyorganizowaniu (outsourcing) dywizji gazu ziemnego w spółkę córkę przesyłu, składowania oraz zaopatrzenia, możemy dziś powitać jako naszego partnera E.ON Ruhrgas International należącego do grupy E.ON, jednej z największych firm gazowniczych i energetycznych w Europie. Obecna transakcja umożliwia nam sprzedaż część naszych inwestycji w spółkach–córkach dystrybucji gazem dla akcjonariuszy MOL w odpowiedniej wartości, podczas kiedy zachowujemy nasze interesy w tych dywizjach, które po włączeniu partnerów zapewniają możliwość rozwoju regionalnego. Sumę pieniędzy zdobytych ze sprzedaży MOL planuje wydać na takie tworzące wartości inwestycje i projekty, które zapewniłyby naszej firmie rozwój mieszczący się w ogłoszonej strategii. Wyrażam jednocześnie przekonanie, że umowa z takim wybitnym europejskim partnerem bardziej umacnia bezpieczeństwo zaopatrzenia węgierskiego rynku gazowniczego".

W transakcji JP Morgan brał udział jako doradca finansowy MOL.

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm