pieniadz.pl

MOL
Czynniki obiektywne wpływające na zyski Grupy MOL

31-01-2005


KOMISJA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
Raport bieżący nr 6 / 2005
Data sporządzenia: 2005-01-31
Skrócona nazwa emitenta
MOL
Temat
Czynniki obiektywne wpływające na zyski Grupy MOL
Podstawa prawna
Art. 81 ust. 1 pkt 2 Ustawy PPO - zdarzenia wpływające na cenę lub wartość papieru
Treść raportu:
Treść: Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2001 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, paragraf 46a (Dz. U. z dnia 10 grudnia 2001 r.)

Węgierska Spółka Akcyjna Przemysłu Naftowego i Gazownictwa MOL niniejszym informuje uczestników rynku kapitałowego o dwóch oczekiwanych czynnikach, które mogą mieć wpływ na zyski firmy. Zbiorcze układy pracy w firmach Grupy MOL przewidują wyższe odprawy pieniężne niż wymagane przez przepisy i gwarantują odprawy o wiele wyższe niż przeciętnie wypłacane na lokalnym rynku pracy. W celu dostosowania zbiorczych układów pracy do obowiązujących rynkowych warunków zatrudnienia, Grupa MOL poczyniła kroki w celu redukcji przyszłych odpraw do minimalnego poziomu przewidzianego przez prawo, jednocześnie wywiązując się z wypłacenia dodatkowych świadczeń obecnym pracownikom, ale na obniżonym poziomie. Pomimo, że propozycja firmy MOL musi zostać zaakceptowana przez pracowników, na podstawie dotychczas osiągniętego porozumienia, spodziewane wypłaty w 2005 roku mogą wynieść 25 miliardów forintów (HUF) w całej Grupie. MOL planuje utworzenia rezerwy w swoich planach finansowych za 2004 rok w celu wywiązania się z tych zobowiązań.

W 2004 roku MOL dokonał zmian w zakresie systemu sprzedaży w swojej spółce joint venture ZMB. Przed zmianą większa część produkowanej przez spółkę ropy była sprzedawana na rzecz, bądź przez Jukos. W wyniku zmiany sytuacji finansowej Jukosu, MOL zmodyfikował kanały sprzedaży spółki ZMB, w taki sposób aby uniezależnić ją od bieżącej sytuacji w Jukosie. Niemniej jednak, Jukos ma zobowiązania wobec spółki ZMB wynikające z niektórych dostaw zrealizowanych w 2004 roku. Chociaż MOL dokona wszelkich starań, aby odzyskać owe należności, to odpowiedzialna polityka księgowania nakłada obowiązek utworzenia rezerw na rzecz zaległych należności. Planowana wysokość rezerw wynikających ze zobowiązań koncernu Jukos na rzecz Spółki nie powinna przekroczyć 10 miliardów forintów (HUF).

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm