pieniadz.pl

BEDZIN
Uzupełnienie raportu rocznego w sprawie zakresu stosowania ”Dobrych praktyk Spółek Notowanych na GPW” przez Elektrociepłownię „Będzin” S.A. Raport Elektrociepłowni „Będzin” Spółka Akcyjna dotyczący stosowania zasad ładu korporacyjn

06-03-2008


KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 7 / 2008
Data sporządzenia: 2008-03-06
Skrócona nazwa emitenta
BEDZIN
Temat
Uzupełnienie raportu rocznego w sprawie zakresu stosowania "Dobrych praktyk Spółek Notowanych na GPW" przez Elektrociepłownię "Będzin" S.A.

Raport Elektrociepłowni "Będzin" Spółka Akcyjna dotyczący stosowania zasad ładu korporacyjnego określonych w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW"
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Zgodnie z zapisem § 29 ust.5 Regulaminu GPW Zarząd Elektrociepłowni "Będzin" Spółka Akcyjna przekazuje do publicznej wiadomości, że stosuje zasady określone w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW" z wyłączeniem zapisów określonych w następujących zasadach:

a) uzasadnienia niestosowania przez Spółkę zasad:

Część I. Zasada 1
Spółka nie transmituje obrad Walnego Zgromadzenia poprzez sieci internetowe ze względu na fakt niewielkiej liczby akcjonariuszy, którzy każdorazowo w ok. 85% uczestniczą w obradach. W związku z powyższym w ocenie Zarządu Spółki nie ma konieczności takiej transmisji. Ponadto Spółka zgodnie z Kodeksem spółek handlowych chroni prawa swoich akcjonariuszy, zapewnia im równy dostęp do informacji bieżących. Prowadzi przejrzystą politykę z wykorzystaniem swojej strony internetowej i konsekwentnie realizuje swoje obowiązki informacyjne. Spółka nie przewiduje w najbliższej przyszłości zmieniać swojego stanowiska w stosunku do tej zasady.

Część III. Zasada 1.1
Zarówno kontrola wewnętrzna jak zarządzanie ryzykiem istotnym dla Spółki w roku 2007 były przedmiotem bieżącego zainteresowania Rady Nadzorczej. Ocenę w zakresie zarządzania ryzykiem istotnym dla Spółki jak i funkcjonowania systemu kontroli wewnętrznej Rada Nadzorcza przedstawi w swoim sprawozdaniu za rok 2008, ponieważ zasady ładu korporacyjnego obowiązujące w roku 2007 nie przewidywały takiego obowiązku.

Część III. Zasada 6
Rada Nadzorcza Spółki składa się z 7 członków w tym 2 reprezentujących pracowników. Spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną i w obecnej sytuacji brak woli ze strony organów Spółki w zakresie wykreślenia ze Statutu zapisu dotyczącego desygnowania pracowników do Rady Nadzorczej Spółki. Wprowadzenie wskazanej zasady w życie doprowadziłoby więc do tego, że akcjonariusze mogliby wskazać do Rady Nadzorczej Spółki swoich przedstawicieli, którzy stanowiliby mniejszość, Rada Nadzorcza składałaby się wówczas w większości z członków niezależnych i przedstawicieli pracowników a to ograniczyłoby więc istotnie uprawnienia akcjonariuszy
Rada Nadzorcza zdominowana przez przedstawicieli pracowników i członków niezależnych mogłaby bowiem podejmować decyzje zdeterminowane interesami pracowników, które nie zawsze są zgodne z interesem Spółki i jej akcjonariuszy. Dla dobra Spółki właściwe wydaje się więc utrzymanie stanu, w którym akcjonariusze poprzez Radę Nadzorczą mają wpływ na najważniejsze decyzje Zarządu.

Część III. Zasada 7
Zgodnie ze swoimi kompetencjami określonymi zarówno w Statucie Spółki jak i Regulaminie Rady, zadania Komitetu audytu są realizowane, ale przez całą Radę Nadzorczą bez powoływania to tego celu odrębnego organu.

Część III. Zasada 8
Zgodnie z wolą akcjonariuszy jak i aktualnych członków Rady Nadzorczej nie ma woli zmiany zasad funkcjonowania Rady i wydzielanie komitetów (ds. nominacji, ds. wynagrodzeń, ds. rewizji,) ich funkcje są realizowane z należytą dbałością o interesy Spółki, kolegialnie przez całą Radę Nadzorczą.

b) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki działa w oparciu o uregulowania zawarte w Kodeksie spółek handlowych i Statucie Spółki oraz w Regulaminie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zatwierdzonym uchwałą nr 7 WZA w dniu 30.06.2004r. Regulamin zamieszczony jest na stronie internetowej Spółki.

c) Składy osobowe organów Spółki :

Zarząd :
1. Paweł Orlof - Prezes Zarządu
2. Sabina Apel -Członek Zarzadu

Rada Nadzorcza :
1. Carl Ernst Giesting - Przewodniczący
2. Zbigniew Robak - Z-ca Przewodniczącego
3. Friedhelm Wiegelmann - Sekretarz
4. Falk Hawig - Członek
5. Irmgard Lawnik - Członek
6. Edward Gutowski - Członek
7. Dr Jerzy Góra - Członek



Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w części a) niniejszego raportu w zakresie dotyczącym zasad 7 i 8 części III dokumentu "Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW" w ramach Rady Nadzorczej Elektrociepłowni "Będzin" S.A. nie funkcjonują odrębnie wyłonione komitety.

d) W zakresie kontroli systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych Zarząd Spółki dokona analizy zasadności ich wprowadzenia i podejmie stosowne decyzje.
Sprawozdanie finansowe przygotowywane jest przez Głównego Księgowego i weryfikowane przez biegłego rewidenta, na tym etapie obowiązuje kontrola funkcjonalna oraz identyfikacja ewentualnych ryzyk i ich eliminacja. Następnie przyjmowane przez Zarząd i badane przez Radę Nadzorczą, która wydaje opinię z przeprowadzonego badania sprawozdania finansowego. Ostatecznie sprawozdanie finansowe Spółki wraz opinią biegłego rewidenta i Rady Nadzorczej przedstawiane jest Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki do zatwierdzenia.




Podstawa prawna:

Regulamin Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. - §29 pkt.5


Nazwa arkusza:


MESSAGE (ENGLISH VERSION)

Podobne

+ więcej

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm